Problem wzdęć jest dość powszechny i znany tak naprawdę niejednej osobie. Czy jednak wiemy czym tak naprawdę są wzdęcia i co je powoduje? Czy przekonanie, że coś wspólnego z nimi mają owoce to tylko mit, czy jednak jest w tym nieco z prawdy? Jakie owoce nie powodują wzdęć?
Wzdęcia – czym tak właściwie są?
Zacznijmy od samego początku, czym więc są te wzdęcia? Mówiąc o tej dolegliwości mamy na myśli szereg różnych objawów, na przykład:
- Dźwięki dochodzące z wnętrza brzucha i jelit.
- Nadmierne oddawanie gazów.
- Skurcze jelit i ucisk w brzuchu.
- Powiększenie się obwodu brzucha.
Przede wszystkim wzdęcia kojarzą się jednak z niekomfortowym uczuciu ciężkości w brzuchu, który może kojarzyć się wręcz z nadętym balonem. Jest to dość częsta przypadłość w szczególności dla kobiet w ciąży.
Jakie są powody wzdęć?
Powody tej nieprzyjemnej dolegliwości są różne. Jedną z nich jest nadmierne gromadzenie się gazów lub nadmiar dwutlenku węgla w brzuchu, który sprawia, że czujemy ciężkość i rozpieranie. Powietrze może znaleźć się w jamie brzusznej w zbyt dużej ilości między innymi przez połykane w czasie jedzenia powietrze, a także przez picie zbyt dużej ilości napojów gazowanych, palenie papierosów czy żucie gumy. Jeśli od czasu do czasu zdarzają ci się wzdęcia, może być to również ostrzeżenie organizmu, że jest to pora na zmianę:
- Stylu życia – unikanie stresu, dłuższy sen, więcej aktywności fizycznej.
- Diety – zarówno pod względem ilości jak i jakości oraz systematyczności posiłków.
Często pojawiające się wzdęcia mogą być też jednak oznaką poważniejszych problemów z układem trawiennym, z takimi organami jak drogi żółciowe, wątroba czy też trzustka, na przykład:
- Nietolerancja laktozy.
- Marskość wątroby.
- Zespół jelita drażliwego.
Wzdęcia, a owoce – czy następuje między nimi zależność?
Często jest to kwestia indywidualna, jednak w przypadku niektórych osób, owoce mogą być przyczyną takich nieprzyjemnych dolegliwości jakimi są wzdęcia. Najczęściej winowajcami są śliwki, jabłka i gruszki, a jest tak przez to, że zawierają dużą ilość fruktozy, czyli cukru, który naturalnie występuje w owocach.
Tolerowanie poszczególnych owoców jest kwestią indywidualną i każdy musi po prostu obserwować swoje ciało i jego reakcje na różne składniki. W przypadku owoców, jeśli wzdęcia pojawiają się na przykład po surowej gruszce, można też spróbować jej w innej formie, na przykład ususzyć ją, ugotować lub upiec, choćby w formie owocowych chipsów i zobaczyć jak organizm zareaguje na taką zmianę. Jeśli wzdęcia dalej będą się pojawiać należy wykluczyć takie owoce ze swojej diety albo chociaż mocno ograniczyć.
Jeśli wzdęcia pojawiają się ogólnie po spożyciu owoców (a wraz ze wzdęciami na przykład wymioty lub biegunka) to może to wskazywać na zespół złego wchłaniania fruktozy. W takim wypadku należy się udać do lekarza i mocno zmodyfikować swój jadłospis.
Najbezpieczniejsze owoce przy wzdęciach
No dobrze, ale jakie owoce nie powodują wzdęć? O ile w grę nie wchodzą niektóre poważniejsze problemy zdrowotne układu pokarmowego, istnieje lista owoców, które nie powinny wywoływać tych nieprzyjemnych dolegliwości.
Banan
Banany posiadają dużo potasu i błonnika, które są skuteczne w walce ze wzdęciami, a także w ograniczaniu ich występowania.
Awokado
Ten owoc ma dwa razy więcej potasu od bananów, dodatkowo posiada też przeciwutleniacze.
Kiwi
Kiwi wspomaga walkę z problemami z wypróżnianiem się, a także ze wzdęciami. Co więcej, systematyczne spożywanie kiwi może znacznie ograniczyć nawet objawy zespołu jelita drażliwego.
Melon
Melon zawiera dużo potasu, a także jest bardzo pomocny w pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu.
Pomidor
Z naukowego punktu widzenia pomidor jest owocem i posiada on przeciwutleniacz, potas, a także dużo wody, która dodatkowo wspomaga pracę układu trawiennego.