Dieta 1200 kcal – najszybszy sposób na odchudzanie?

dieta 1200 kcal

Nie trzeba udawać się do specjalisty, aby znaleźć dosłownie masę przeróżnych diet na odchudzanie. W sieci popularnością cieszą się przede wszystkim diety, które zakładają szybki spadek wagi w bardzo krótkim czasie. Jedną z takich diet jest dieta 1200 kcal. Jednak, czy jest taka dieta faktycznie działa? Czy jest to odpowiednia ilość kalorii dla przeciętnej osoby dorosłej? Na czym polega i czy w ogóle jest zdrowa? Przekonajmy się.

Dieta 1200 kcal – czym dokładnie jest?

Często słyszy się ludzi próbujących zgubić parę kilogramów, że przechodzą na dietę. Bardzo często jest to właśnie dieta, która zakłada spożywanie niskiej ilości kalorii w ciągu dnia. Są to tak zwane diety niskokaloryczne. Zalicza się do nich dieta 1200 kcal.

Z założenia, ludzie będący na takiej diecie dostarczają swojemu organizmowi mniejszej ilości kalorii, niż potrzebuje ich organizm, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zastosowanie się do takiej restrykcyjnej diety zmusza nas do zredukowania spożywania tak zwanych pustych kalorii, co dla wielu okazuje się nie tylko zdrowsze, ale również wystarczy, aby osiągnąć wyznaczone przed swoim ciałem cele.

Dieta 1200 kcal, jako dieta niskokaloryczna polecana jest przez wielu dietetyków, jako skuteczna dieta odchudzająca.

Na czym polega dieta 1200 kcal?

Skoro wiemy już, czym jest dieta 1200 kcal, przyszedł czas, aby dowiedzieć się na czym dokładnie polega.

Dieta niskokaloryczna polega na na ograniczeniu spożywanych dziennie liczby kalorii o 500-750. Powoduje to, że stosując się do takiej diety zaczynamy spożywać mniej kalorii w ciągu doby, niż nasze ciało w rzeczywistości potrzebuje, dzięki czemu efekty są szybko widoczne. Jednak z tego samego powodu nie zaleca się stosowania tak niskiego spożycia kalorii przez dłuższy okres czasu. Ma to na celu utrzymanie ciała w zdrowej kondycji (o czym za chwilę się dowiemy).

Taki rodzaj diety zakłada przede wszystkim skrupulatne liczenie kalorii oraz spożywanych wartości odżywczych. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy tak dużym deficycie kalorycznym, łatwo jest zaniedbać swoje ciało właśnie poprzez zbyt małą ilość dostarczanych witamin i minerałów, odpowiedzialnych za nasze zdrowie.

Dieta 1200 kalorii to tylko nazwa i nie należy dosłownie traktować opisowych 1200 kcal. Każdy z nas ma inne ciało, inne przyzwyczajenia oraz inne cele, a co za tym idzie, inne potrzeby. Mając na uwadze nasze własne zdrowie, powinniśmy dopasować ilość spożywanych wartości odżywczych do naszych potrzeb. Dzięki temu efekty pojawią się nie tylko w krótkim czasie, ale również pozostaną z nami na długi czas.

Czy dieta 1200 kcal jest skuteczna?

Mimo tego, że wielu dietetyków i lekarzy poleca diety niskokaloryczne osobą, które pragną szybko pozbyć się zbędnych kilogramów, niektórzy twierdzą, iż jest to dieta nieskuteczna. Czy mają rację? Odpowiedź brzmi: nie. Jeśli zastosujemy się do restrykcji, jakie narzuca nam taka dieta i będziemy się ich trzymać, zajdą takie zmiany:

  • redukując ilość spożywanych kalorii o 500-750 w ciągu doby, szybko utracimy na wadze, ponieważ ciało przyzwyczajone do stałej ilości kalorii, będzie musiało zacząć spalać tłuszcze, zanim przyzwyczai się do nowej ilości wartości odżywczych. To właśnie dzięki temu w krótkim czasie można schudnąć wiele kilogramów,
  • dieta niskokaloryczna powoduje również zmiany w procesach metabolicznych, które prowadzą między innymi do zmniejszenia apetytu.

Zalety diety niskokalorycznej

Jak każdy rodzaj diety, ta również posiada swoje dobre i złe strony. Warto jest się z nimi zapoznać przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dieta niskokaloryczna 1200 kcal posiada zalety, jakimi są:

  • zdrowsze posiłki. Dlaczego? 1200 kalorii jest na tyle niewielką liczbą dostarczanych organizmowi wartości odżywczych, że nie można pozwolić sobie na tak zwane puste kalorie. Dzięki czemu częściej kontrolujemy nie tylko ilość jedzenia, ale również jego jakość,
  • dzięki takiej diecie i czynnikom z nią związanymi wzrasta nasza świadomość tego, co spożywamy,
  • w niedługim czasie można wiele stracić na wadze.

Czy 1200 kalorii dziennie jest wystarczające?

Dieta 1200 kcal ze względu na narzucane przez siebie restrykcje posiada również kilka wad. Oto one:

  • ze względu na charakter diety niskokalorycznej, dla wielu okazuje się zbyt ciężka do wytrzymania przez odpowiednio długi okres czasu, aby zobaczyć efekty, co powoduje, porzucenie diety,
  • nie można stosować się do niej przez długi okres czasu, ponieważ może okazać się niezdrowa dla naszego organizmu. Dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia powinniśmy raczej spokojnie niwelować ilość dostarczanych organizmowi kalorii, niż gwałtowanie je redukować,
  • każdy posiada swoje własne potrzeby, dlatego nie można założyć, iż dieta 1200 kalorii okaże się odpowiednia dla każdego. Jedni będą potrzebować mniej, a inni więcej wartości odżywczych w ciągu dnia, a samo przejście na taką dietę powinniśmy skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam, co jeść, a czego unikać,
  • dieta 1200 kcal może powodować skutki uboczne takie, jak: bóle i zawroty głowy, zmęczenie, głód czy niedobór witamin.

Biorąc pod uwagę wszystkie informacje na temat diety 1200 kcal, powinniśmy udać się do dietetyka po poradę, w jaki sposób możemy zadbać o zdrowie naszego ciała przechodząc na tego rodzaju dietę.