Jak odetkać ucho zatkane katarem — kompresy i ogrzewanie

zatkane ucho od kataru

Ucho, gardło i nos są ze sobą połączone i nazywane są narządami laryngologicznymi. Dlatego z powodu pojawienia się patologii w jednym z nich pojawiają się też naruszenia w sąsiednim. Wiele osób zastanawia się, jak odetkać ucho zatkane katarem. Przeziębienie może spowodować zatkanie ucha po jednej lub obu stronach. Dolegliwość ta zwykle ustępuje dopiero po wyeliminowaniu kataru. Jednak  każda osoba może przyspieszyć ten proces i uniknąć komplikacji.

Przyczyny zatkanego ucha przy katarze

Uczucie ciasnoty w uszach pojawia się, gdy błona bębenkowa traci zdolność do normalnego drgania. Jest to elastyczny kawałek tkanki łącznej, który jest rozciągnięty w obszarze anatomicznym pomiędzy uchem zewnętrznym a uchem środkowym. Ten ostatni znajduje się wewnątrz kości. Aby zrównoważyć nacisk na błonę bębenkową z zewnątrz i wewnątrz, istnieje mały kanał zwany przewodem Eustachiusza. Łączy jamę ucha środkowego z nosogardłem.

Przy katarze błona śluzowa nosa staje się zapalona i obrzęknięta, gromadzi się w niej dużo płynu międzykomórkowego. Obrzęk może rozprzestrzeniać się na kryzę przewodu Eustachiusza, więc zwęża się i nie może przepuszczać powietrza. W konsekwencji ciśnienie wewnątrz ucha nie wytrzyma ciśnienia atmosferycznego i błona bębenkowa stanie się rozciągnięta i mniej elastyczna. Osoba w tym momencie czuje, że ucho jest zatkane katarem.

Jednak ten nieprzyjemny objaw może mieć inne przyczyny:

  • Katar alergiczny — częstszy wiosną i latem, gdy kwitną rośliny;
  • Zapalenie ucha środkowego spowodowane źle leczonym katarem, gdy infekcja bakteryjna rozprzestrzenia się z jamy nosowej do ucha środkowego;
  • Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego — rozwija się, gdy do środka dostanie się woda z drobnoustrojami z otwartych zbiorników wodnych lub po podrapaniu uszu, jeśli nie czyścimy ich odpowiednio;
  • Ciało obce — często małe przedmioty lub koraliki wetknięte do środka przez małe dzieci;
  • Dostanie się wody — po kąpieli lub pływaniu na chwilę pojawia się uczucie zatoru, które zwykle ustępuje samoistnie.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Przy katarze, podobnie jak przy innych infekcjach, zarazki mogą rozprzestrzeniać się na sąsiednie narządy i powodować powikłania. W przypadku uszu i nosa jest to zapalenie zatok lub zapalenie ucha środkowego, które może powodować utratę słuchu.

Jak odetkać ucho zatkane katarem? Jeśli zatkanie występuje po raz pierwszy i trwa krócej niż 3 dni, można spróbować poradzić sobie z tym samodzielnie. Aby to zrobić, wystarczy wyleczyć przeziębienie. Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się, wzrasta temperatura ciała, pojawia się ból wewnątrz ucha lub ropne wydzieliny, należy skonsultować się z laryngologiem lub otolaryngologiem.

Objawy te są wskazówką, że infekcja się rozprzestrzeniła. Dlatego konieczne będzie przeprowadzenie specjalnego badania. W przypadku podejrzenia niedosłuchu można wykonać tympanometrię lub badanie impedancji akustycznej.

Zatkane ucho można leczyć w domu i nie ma konieczności udawania się do szpitala. Jednak każda metoda powinna być stosowana z ostrożnością, aby zapobiec dalszym szkodom. Zaleca się na przykład szczypanie palcami nosa, nadmuchiwanie policzków i próby sprężania powietrza przy zamkniętych ustach. Taka metoda pomaga pozbyć się zatkania tylko wtedy, gdy jest ona spowodowana spadkiem ciśnienia. Najczęściej dzieje się to podczas lotu, gdy samolot wznosi się na wysokość. Stosowanie tej metody w przypadku kataru może przyspieszyć rozwój zapalenia ucha środkowego. Dlatego najlepiej zacząć w domu od prostych, ale zalecanych przez lekarza metod.

Jak odetkać ucho zatkane katarem — Kompresy do uszu

Mogą one być suche lub mokre. W suchych kompresach używa się wacika, którym pokrywa się wejście do ucha. W niektórych przypadkach stosuje się opatrunek wykonany z kilku warstw waty i gazy, który zakłada się na chore ucho na kilka godzin.

Mokre okłady mogą być zimne lub ciepłe. Te pierwsze są stosowane rzadziej. W przypadku ciepłego kompresu przygotowuje się ciepłą wodę i zanurza się w niej mały ręcznik lub ściereczkę. Umieszcza się ją na uchu na kilka minut. Można to robić raz lub dwa razy dziennie.

Jak odetkać ucho zatkane katarem — Ogrzewanie na zatkane ucho

Leczenie przeziębień często łączy się z różnymi rozgrzewającymi zabiegami. Proste inhalacje można wykonać w domu — w szerokim rondlu podgrzej 1 litr wody, dodaj łyżkę soli i odrobinę sody oczyszczonej. W wyniku odparowania powstanie para o odczynie zasadowym, która rozgrzewa przewody nosowe i łagodzi obrzęk. Metoda ta może być stosowana we wczesnych stadiach kataru, kiedy oddychanie jest utrudnione i nie ma wydzieliny z nosa.

Jednak przed złagodzeniem zatorów poprzez ogrzewanie okolic bębenka należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli rozwinęło się zapalenie ucha środkowego, nie należy go ogrzewać we wczesnym stadium. Stworzy to korzystne warunki do namnażania się mikroflory patogennej. W związku z tym rozwinie się dużo ropy i może dojść do zniszczenia błony bębenkowej.

W niektórych przypadkach laryngolodzy przepisują ocieplanie nosa. Może się to wiązać z użyciem specjalnych podgrzewaczy do soli lub wykorzystaniem ciepłych worków z morskim piaskiem. Czasami zabieg wykonuje się z ziemniaków gotowanych w skórce. Zwykle 2 lub 3 zabiegi łagodzą zatkanie nosa i uszu.