Jak prowadzic planer?

Planowanie czasu to klucz do efektywnego zarządzania codziennymi obowiązkami. W erze cyfryzacji, gdzie wiele osób korzysta z aplikacji mobilnych na swoich smartfonach, tradycyjne organizery nadal cieszą się dużą popularnością. Jak prowadzić planer, by był on naprawdę pomocny w naszym codziennym życiu? Mamy nadzieję, że w tym artykule pokażemy Ci kilka praktycznych wskazówek jak wykorzystać planer dnia, planer tygodniowy czy planer miesięczny.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj planera?

Na rynku dostępne są różne rodzaje planerów, od klasycznych notatników po bardziej zaawansowane organizery. Wybór odpowiedniego planera zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli jesteś osobą, która do planowania i metod planowania ma bardzo indywidualne podejście jednym z najlepszych planerów będzie BulletJournal. Daje on bowiem możliwość stworzenia planera idealnie pod nasze potrzeby, dzięki temu, że samodzielnie decydujemy o treściach w nim zawartych. Jeśli szukasz czegoś do codziennego użytku, idealny będzie planer dnia. Dzięki niemu możesz szczegółowo zaplanować każdą godzinę, co jest szczególnie przydatne dla osób z napiętym harmonogramem.

Planer dzienny zawiera również znacznie więcej miejsca na notatki czy listy zadań, a nawet listę zakupów.  Z kolei, jeśli preferujesz bardziej ogólne podejście do planowania, warto rozważyć planer tygodniowy niedatowany lub planer miesięczny biuwar, który pozwoli Ci zobaczyć cały miesiąc na jednej stronie. Taki widok ułatwia planowanie długoterminowe i koordynację różnych zadań.

Zobacz też: Jak pogodzić podróże z treningiem? 

Jak efektywnie korzystać z planera dnia?

Planer dnia to narzędzie, które pozwala na szczegółowe planowanie każdego dnia. Jak prowadzić planer, aby go efektywnie wykorzystać? Warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które przedstawiamy poniżej:

  • Zacznij dzień od przejrzenia planera i zapisania najważniejszych zadań. Ustal priorytety – najważniejsze zadania umieść na początku listy, a mniej pilne zostaw na później.
  • Wygospodaruj czas na przerwy i nieprzewidziane wydarzenia. Ważnym jest, abyś pozostał elastyczny i nie poddawał się, kiedy zadania nie zostaną wykonane w terminie, a jedynie przesunięte w czasie.
  • Stosuj kolorowe markery lub naklejki – pomogą Ci one wyróżnić najważniejsze zadania i wydarzenia.
  • Wykorzystaj planer dnia do monitorowania swoich postępów – odhaczaj wykonane zadania, wykreślaj terminy. Daje nam to poczucie sprawczości i dalszą motywację do działania.

Planer rodzinny – jak zarządzać czasem całej rodziny?

Planer rodzinny to doskonałe rozwiązanie dla większych rodzin, które muszą koordynować różne obowiązki i wydarzenia. Taki planer pozwala na zapisanie wszystkich ważnych terminów, spotkań, zajęć dodatkowych i innych aktywności członków rodziny w jednym miejscu. Jednym z najlepszych rozwiązań do planowania dla całej rodziny jest planer miesięczny biuwar, dzięki swojej formule, która opiera się na widoku całego miesiąca, z możliwością dopisania poszczególnych zadań dla każdego z domowników.

Planer miesięczny pozwala też na zapis różnego rodzaju aktywności czy terminów spotkań, które będą widoczne dla każdego członka rodziny. Najlepiej, jeśli planer rodzinny znajduje się w centralnym miejscu domu, gdzie każdy ma do niego łatwy dostęp. Można również wyznaczyć jeden dzień w tygodniu, np. niedzielę, na wspólne planowanie nadchodzącego tygodnia. Dzięki temu wszyscy będą wiedzieli, co mają do zrobienia i jakie są najważniejsze wydarzenia w nadchodzących dniach.

Dlaczego warto używać planera tygodniowego i miesięcznego biuwaru?

Planer tygodniowy niedatowany i planer miesięczny biuwar to narzędzia, które pozwalają na bardziej ogólne spojrzenie na nasze zadania i obowiązki. Planer tygodniowy umożliwia zaplanowanie całego tygodnia z wyprzedzeniem, co jest szczególnie przydatne dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Po rozłożeniu planera na płasko widzimy cały tydzień, zadania i terminy, które czekają nas w nadchodzącym tygodniu.

Planer tygodniowy niedatowany jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie korzystają z planera każdego dnia, co sprawia, że niektóre z kart organizera mogą zostać niewykorzystane.

Z kolei planer miesięczny biuwar to świetne narzędzie do długoterminowego planowania. Możesz zapisać w nim ważne daty, takie jak urodziny, rocznice, terminy wizyt lekarskich czy spotkań biznesowych. Planer miesięczny służy raczej do “hasłowego” zapisywania naszych zadań. Nie ma w nim miejsca na szczegółowe rozpisywania zadań czy dołączanie dodatkowych notatek. Dzięki temu nic Ci nie umknie i zawsze będziesz przygotowany na nadchodzące wydarzenia. Oba typy planerów są szczególnie przydatne dla osób, które muszą zarządzać wieloma różnymi obowiązkami i chcą mieć wszystko pod kontrolą.