Wiele osób cierpi obecnie z powodu różnego rodzaju alergii. Objawiają się one w różny sposób – męczący katar, wysypki na skórze albo kaszel alergiczny to najczęstsze dolegliwości związane z alergiami. To właśnie kaszel alergiczny jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości, a dodatkowo łatwo pomylić go z przeziębieniem. Prawidłowa diagnoza kaszlu alergicznego prowadzi do odpowiedniego leczenia oraz prewencji.
Kaszel alergiczny – co to jest?
Kiedy organizm ma kontakt z alergenem – zewnętrzpochodnym antygenem, który wywołuje reakcję alergiczną – może wytworzyć reakcję obronną, jaką jest na przykład kaszel alergiczny. Rodzajów alergenów jest wiele i można mieć z nimi kontakt na co dzień. Pojawienie się kaszlu alergicznego nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie jej objawem i rzadko występuje sam, przeważnie towarzyszy mu też katar, suchość gardła oraz nadmierne kichanie. To także są próby obrony organizmu przed alergenem. Reakcje alergiczne organizmu mogą pojawić się niespodziewanie, szczególnie często jednak dotyczą one dzieci oraz osób młodych. Pojawianie się kaszlu alergicznego trzeba sprawnie rozpoznawać, aby umożliwić leczenie z wykorzystaniem precyzyjnych środków medycznych.
Objawy kaszlu alergicznego – jak je rozpoznać?
Jeżeli pojawia się alergia objawy: kaszel, katar, opuchnięcie oczu, kichanie czy świąd, mogą być naprawdę uciążliwe. Taki zestaw objawów może jednak oznaczać wiele rzeczy, dlatego dobrze poznać charakterystykę kaszlu alergicznego. Przede wszystkim jest suchy i męczący, pozbawiony wydzieliny. Każdy atak kaszlu pojawia się nagle i może trwać nawet kilka minut. Przyczyną napadu kaszlu jest kontakt z alergenem, dlatego ważna jest świadomość własnej alergii. Szczególnie często napady kaszlu alergicznego zdarzają się w okresie wiosennym – ma to związek z intensywnym pyleniem roślin.
Różnice między kaszlem alergicznym, a przeziębieniem
Rozpoznanie kaszlu alergicznego ma duże znaczenie dla jego dalszego leczenia. Ważne jest, aby nie pomylić go z objawami infekcji dróg oddechowych. Oto podstawowe różnice między kaszlem alergicznym, a przeziębieniem.
- Kaszel alergiczny pojawia się tylko w kontakcie z alergenem
- Alergia może trwać nawet cały rok, a infekcja kilka lub kilkanaście dni
- Objawy towarzyszące różnią się od siebie
- Kaszlowi alergicznemu nie towarzyszy gorączka
Podczas diagnozowania rodzaju kaszlu oraz jego pochodzenia, warto skupić uwagę nie tylko na samych objawach, ale też na tym, kiedy i w jakich okolicznościach się pojawiły. To znacznie ułatwi postawienie diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia.
Co jest najczęstszą przyczyną kaszlu alergicznego?
Takie objawy jak duszący kaszel alergiczny pojawiają się w reakcji obronnej organizmu na kontakt z alergenem. Można je podzielić na spożywcze oraz wziewne – to najczęściej spotykane grupy. Wiele osób cierpi z powodu alergii na pospolite zjawiska, takie jak kurz, pleśń czy roztocze domowe. Wówczas wystarczy jedynie dbać o czystość w domu. Do alergenów spożywczych zalicza się mleko, orzechy, składniki zbóż, soję, a także owoce morza czy jaja. W przypadkach obu grup kluczowe dla leczenia jest zidentyfikowanie alergenów, które wywołują reakcję alergiczną w postaci uporczywego kaszlu.
Kaszel to dolegliwość związana z drogami oddechowymi. Pojawia się znacznie częściej w przypadku alergenów wziewnych. Są to pyłki drzew, traw, chwastów oraz grzybów pleśniowych. Nie widać ich gołym okiem, ale można uzbroić się wiedzę na temat tego, kiedy ich występowanie jest najsilniejsze.
Dzieci także mogą cierpieć na kaszel alergiczny
W przypadku dzieci rozpoznanie kaszlu alergicznego jest wyjątkowo ważne. Trzeba poradzić sobie z takimi rzeczami, aby zastosować odpowiednie leczenie. Uporczywy kaszel może męczyć dziecko nawet przez kilka tygodni po przebyciu choroby, dlatego konieczna jest sprawna diagnostyka tego problemu. Zmiany śluzowe w oskrzelach często doprowadzają do ataków kaszlu, które mocno przypominają kaszel alergiczny. Ten drugi rozpoznaje się po dodatkowych objawach, takich jak wysypka na ciele dziecka lub świąd. Jego leczenie trzeba konsultować z lekarzem, ponieważ dzieci nie mogą przyjmować takich samych leków jak dorośli. Ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać kaszel alergiczny u dzieci, ponieważ można go pomylić nie tylko z infekcjami wirusowymi, ale też z astmą oskrzelową. Intensywne i niespodziewane napady suchego kaszlu to dobry prognostyk, aby jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry i wykonać szczegółowe badania w tym zakresie.
Skuteczne leczenie kaszlu alergicznego
Do najprostszych metod walki z kaszlem alergicznym zalicza się unikanie alergenu. Nie zawsze jednak można sobie na to pozwolić. Czasem kaszel alergiczny w nocy może zaatakować niespodziewanie – szczególnie podczas uczulenia na pyłki drzew oraz traw. Wówczas konieczna może okazać się farmakoterapia, która będzie wpływała skutecznie na objawy alergii. Często dobry domowy sposób na suchy kaszel alergiczny także przynosi ulgę.
Farmakologiczne metody leczenia
Podstawowe leki stosowane w leczeniu kaszlu alergicznego to syropy przeciwkaszlowe – wykazują one wysoką skuteczność w walce z tą dolegliwością. Działają one głównie dzięki temu, że znoszą skurcz oskrzeli, który jest fizyczną przyczyną kaszlu. Mają też właściwości przeciwuczuleniowe. Często lekarze zalecają także sięganie po leki przeciwhistaminowe. Ich stosowanie musi być konsultowane z lekarzem. Nowe generacje leków nie powodują nadmiernego zmęczenia oraz poczucia senności. Często stosuje się także glikokortykosteroidy. Działają one rozszerzająco na oskrzela. Kolejną skuteczną metodą jest immunoterapia, która polega na odczuleniu. Dany alergen przestaje wówczas wywoływać w organizmie reakcję obronną. Pozytywne efekty tej metody zależą od wielu czynników, takich jak typ alergenu oraz intensywność reakcji alergicznej.
Co oprócz leków stosować na kaszel alergiczny?
Próbując wyleczyć kaszel na tle alergicznym, można sięgnąć także po domowe sposoby. Ważne jest, aby powietrze w domu posiadało wysoki współczynnik wilgotności. Kaszel alergiczny jest suchy, dlatego wilgoć w powietrzu zmniejsza jego częstotliwość, a napady są krótsze i mniej męczące. Jakość powietrza ma duży wpływ na to, czy kaszel występuje, szczególnie w nocy. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza wykazują tutaj wysoką skuteczność. Rozwiązaniem może być także zmiana pościeli na antyalergiczną – szczególnie w przypadku uczulenia na roztocza domowe. Zaleca się też regularne i częste usuwanie kurzu, który potrafi podrażniać płuca oraz oskrzela.
Osoby cierpiące na kaszel alergiczny powinny dbać o nawilżanie śluzówki. Można robić to na kilka sposobów:
- Poprzez inhalacje solą fizjologiczną
- Stosując preparaty do ssania z aktywnymi składnikami
- Wykonując płukanki gardła naparami ziołowymi
Stosowane obecnie inhalacje na kaszel alergiczny są wsparciem terapii farmakologicznej. Należy je stosować głównie wtedy, gdy nie ma możliwości poradzenia sobie z alergią poprzez odczulenie organizmu i konieczne jest zredukowanie wpływu objawów na codzienne funkcjonowanie.