Gotowanie jajek na twardo – Wszystko co musisz wiedzieć sięgając po ten produkt.

Ciężko wyobrazić sobie szybsze śniadanie w Polskim jadłospisie niż jajka. Bez względu na formę, czy to omlet, czy to jajecznica, czy też jajka na twardo lub miękko, to bez wątpienia jest to produkt bogaty w różne związki potrzebne dla organizmu. O ile te pierwsze można z łatwością przygotować w kilka minut, to jednak nie każdy preferuje smażone śniadania, tym samym jajka na twardo lub na miękko to idealna i zdrowa propozycja. Niestety, choć pozornie proste, przez nieuwagę można bardzo szybko przeoczyć właściwy moment i wyjąć jajka albo za szybko, albo za późno, tracąc potencjalnie zaplanowaną przekąskę. Jak więc uniknąć tej niechcianej sytuacji bez konieczności stania nad garnkiem w kuchni? Odpowiedź w poniższym artykule.

Jak długo gotować jajka na twardo

Nie jest nowością, że aby gotować jajka na twardo, trzeba poświęcić więcej czasu, aby prawidłowo ścięło się białko oraz żółtko. Jednak rodzi się pytanie ile gotować jajka na twardo, aby nie ugotować go za bardzo, przez co żółtko ścina się za mocno i robi się bardzo kruche i koloru wpadającego w odcień zieleni. Przyjęło się, że idealny czas na gotowanie to około od 8 do 10 minut i tyle też faktycznie należy poświęcić, jeżeli ktoś chce mieć pewność, że jajka będą odpowiednio ugotowane, bez rozpływającego się żółtka, przy jednoczesnej formie pozwalającej na przygotowanie zdrowego i ciekawego śniadania.

Obecnie na rynku wyróżnia się różne rozmiary, jak i kolory skorupek, jednak bez względu na to, jakie wybierzemy gotowanie jajek na twardo, odbywa się tak samo i trwa tyle samo dla każdego z danego rodzaju. Tak więc jajko kurze M w kolorze pomarańczowym będzie się gotować tyle samo co jajko kurze L w kolorze białym.

Przydatne gadżety do gotowania jajek

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków i jest w tym sporo prawdy. Choć niemal każdy wie, jak ugotować jajka na twardo, to w natłoku obowiązków i przygotowań, szczególnie z samego rana przed wyjściem do pracy, nie każdy ma głowę do tego, aby pilnować czasu. Dlatego też z pomocą przychodzą rozmaite pomoce kuchenne, które dzięki swojej prostocie i precyzji znalazły fanów na całym świecie. Co więc warto zakupić, aby ułatwić sobie życie?

  • Eggtimer – czyli minutnik do jajek wykonany z tworzywa sztucznego, który należy gotować razem z jajkami. Jest to przeźroczyste sztuczne jajko, które, aby oddawało wiarygodny stan gotowanych produktów, należy przechowywać razem, gdyż ważne, aby temperatura jajek, jak i minutnika była taka sama. Eggtimer pokazuje, na jakim stadium obecnie znajdują się gotowane produkty, tak więc nie trzeba więcej zgadywać, ile minut temu się je wstawiło, a wystarczy spojrzeć na kolor i obszar, jaki zajmuje.
  • Silikonowe pokrowce – Jeżeli ktoś nie lubi wrzucać jajek do garnka i ma problem z tym, że się tłuką i obijają podczas gotowania, to z pomocą przychodzi pokrowiec silikonowy, do którego można wsadzić określoną liczbę jajek, a następnie zaczepić na brzegu garnka. Po ugotowaniu wystarczy wyciągnąć za rączkę, co skraca czas potrzebny na wyjmowanie lub odlewanie wody przed wyciągnięciem.
  • Minutnik ręczny – chociaż obecnie są dostępne już minutniki w formie elektronicznej, to nigdy nie wiadomo kiedy wyczerpie się bateria. Byłoby niewyobrażalnym dramatem zaufać technice, która podczas gotowania zużyłaby swój zapas energii i pozostawiła z wątpliwością, jak długo już te jajka się gotują. Dlatego też proste, ale skuteczne i niezastąpione jajko minutnik z nakręcaną sprężyną to idealny pomocnik każdego doświadczonego kucharza, jak i amatora.

Jak gotować jajka na twardo – popularne metody

Gotowanie jajek na twardo wcale nie musi być nudne! Można gotować klasyczne jajka w skorupkach, ale można też spróbować czegoś bardziej ekstrawaganckiego, czyli jajek w mundurkach. Jak zrobić jajko na twardo w mundurku? Najważniejsze to, podobnie jak w przypadku jajek w skorupkach, wbijać jajka do wrzącej wody. Można zastosować silikonowe foremki, ale także można robić to bezpośrednio do garnka, ważne jednak, żeby odczekać chwilę pomiędzy kolejnymi jajkami, gdyż z uwagi na ich konsystencję, mogą się łączyć w wodzie, co utrudni potem ich rozdzielenie. Co więcej, bez skorupek nie potrzeba 10 minut, aby ugotować jajka na twardo, tak więc około 4-6 minut powinno już w zupełności wystarczyć.

Jak ugotować jajko na twardo, aby dobrze się obierało?

Każdy zna mity lub techniki odnoszące się do używania soli podczas gotowania. Niestety dla wielu jest to rozczarowaniem, gdyż nie ma to zupełnie wpływu na to, czy skorupka odejdzie sama, czy też będzie odrywać się z przyczepionymi fragmentami jajka. Co więc można zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Nie ma co ukrywać, ale najważniejszym czynnikiem jest nic innego jak temperatura wewnętrzna jajka, jak i to, do jakiej wody zostanie włożone. Tym samym, aby nie mieć wspomnianego problemu wystarczy przed gotowaniem trzymać jajka w temperaturze pokojowej, nie mogą być zmarznięte, więc przed gotowaniem trzeba wyjąć je z lodówki. Potem warto pamiętać, aby wkładać je bezpośrednio do gorącej wody, a nie gotować ich od samego początku w zimnej wodzie.

Z czym podawać jajka na twardo?

Aby urozmaicić swoją dietę, z jajka na twardo można przygotować bardzo dużo ciekawych potraw. Są przede wszystkim jednym ze składników w sałatkach, tak więc można przygotować na śniadanie szybką sałatkę z tuńczykiem lub porem i ananasem, ale także bardzo dobrze uzupełnią smażony boczek, warzywa, kiełki, oraz można z nich zrobić pastę jajeczną, którą z łatwością da się posmarować chleb, a nawet podsmażoną bagietkę czosnkową, zmieniając zupełnie oblicze rutynowego śniadania, w zdrowy nawyk. Dzięki takiej różnorodności będą z pewnością ulubieńcem osób, które prowadzą zdrowy tryb życia, trzymają dietę budującą masę mięśniową, jak i są dobre dla osób, który starają się zrzucić zbędne kilogramy w zdrowy sposób, bez rezygnowania z posiłków i przyjemności ich spożywania.

Czy jajko na twardo szkodzi zdrowiu?

Warto wiedzieć, że jajka na twardo mimo swoich zalet, mogą także szkodzić, ponieważ są ciężkostrawne. W oparciu o dobowy rytm narządów wewnętrznych należy unikać spożywania ich na kolację, gdyż wątroba wtedy przechodzi w tryb odpoczynku i będzie to dla niej dużym wysiłkiem, szczególnie dla dzieci i osób w starszym wieku. Nie oznacza to, że seniorzy powinni rezygnować z przyjemności spożywania, jednak zalecana jest kontrola ilości przyjmowanego pokarmu, przez co lepiej, aby nie jadać ich zbyt często.

Nie należy się natomiast obawiać, że jajka powodują wysoki poziom cholesterolu w organizmie, gdyż substancje zawarte w żółtku, na podstawie badania naukowych, nie mają wpływu na ten czynnik. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chcą dostarczać odpowiednią ilość białka do organizmu, przy stosowaniu diety wykluczającej lub redukującej przyjmowanie mięsa.

Wartość kaloryczna jaja na twardo

Choć pozornie mało osób sobie zdaje sprawę, to pomimo zalet, jakimi jest wysoka zawartość białka, jajka potrafią też być bardzo kaloryczne. 100g znajduje się około 160 kcal, podczas gdy w jajku surowym jest to około 135 kcal. Pilnując bilans kaloryczny, włączając do diety jajko na twardo, będzie wpływać na plan dietetyczny bardziej, niż się wydaje. Tym samym, jeżeli ktoś chce utrzymywać mniejsze przyjmowanie kalorii w dziennym jadłospisie, lepiej przyjmować jajka na miękko, a co za tym idzie, osobom planującym zwiększony zapotrzebowanie energetyczne zaleca się dodanie do diety jajek gotowanych na twardo.

Na co uważać gotując jaja od ptaków?

O ile gotowanie kurzego jajka na twardo nie stanowi problemu, tak warto uważać, sięgając, choćby po jajka od kaczek, gdyż mogą powodować salmonelle. W takim razie kupując kacze jajko na twardo, ile minut je gotować, aby uniknąć problemów zdrowotnych i nieprzyjemności? Jak podają badania naukowe, zaleca się dłuższe gotowanie o kilka minut, tym samym w odróżnieniu od jajek kurzych, te od kaczek będą potrzebować nawet do 15 minut, aby zabić wszelkie bakterie. Dzięki temu przygotowany posiłek będzie w 100% nie tylko smaczny, ale przede wszystkim także zdrowy.