Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka — co może oznaczać i jak sobie pomóc

bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka; częste biegunki; domowe sposoby na biegunkę; ból brzucha i biegunka jak leczyć

Niekomfortowe dźwięki wydobywające się z brzucha takie jak bulgotanie może być nie tylko wstydliwą dolegliwością, ale również zwiastunem poważniejszych schorzeń tak samo, jak nawracające biegunki. Dlatego warto poznać przyczyny takich objawów i dowiedzieć się jak sobie pomóc.

Dziwne, głośne dźwięki wydobywające się z brzucha bywają niezwykle krępujące, zwłaszcza gdy nękają w pracy lub w innym miejscu pełnym ludzi. Jeszcze trudniejsze są nawracające biegunki i gazy, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Za często przyczynę tego typu dolegliwości odpowiadają złe nawyki żywieniowe, nietolerancje lub alergie pokarmowe. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się co może oznaczać bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka, gdyż często wystarczy zmiana diety. Z kolei w niektórych przypadkach symptomy mogą oznaczać poważniejsze schorzenia i wymagać konsultacji lekarskiej.

Co może oznaczać bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka?

Przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różne od błahych po poważne. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety, podczas gdy inne wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować i zawsze należy poznać ich źródło. Częste biegunki mogą prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów, a nawet do odwodnienia. Samo bulgotanie w brzuchu jest często spotykaną dolegliwością, której głównymi przyczynami może być niestrawność, nadmierne gromadzenie się gazów, głód, a nawet stres. Co więcej, takie symptomy mogą być objawem alergii, nietolerancji lub zatrucia. Jednak połączone z wodnistą biegunką lub wymiotami zawsze są powodem do niepokoju.

Przyczyny bulgotania w brzuchu i wodnistych biegunek

Wydobywające się dźwięki z brzucha wraz z wodnistą biegunką lub wymiotami mogą świadczyć m.in. o takich dolegliwościach jak:

  • zatrucie pokarmowe,
  • zapalenie żołądka,
  • wrzody jelita grubego,
  • zespół nadwrażliwości jelita,
  • alergie pokarmowe,
  • nietolerancje,
  • toksyny w organizmie,
  • infekcje,
  • alkohol,
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • pasożyty jelitowe,
  • nadwrażliwość pokarmowa,
  • choroby wątroby,
  • nowotwory.

Jakie badania podczas nawracających wodnistych biegunek i bulgotania w brzuchu?

Objawy takie jak bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka powinny zostać skonsultowane z lekarzem rodzinnym, zwłaszcza gdy mają charakter nawracający. Lekarz po wstępnym wywiadzie zleci badania wykluczające poważniejsze schorzenia. Może również skierować od razu do gastroenterologa, który zajmie się diagnostyką. Najczęstsze badania, jakie wykonuje się w przypadku dolegliwości związanych z układem pokarmowym to m.in.:

  • badanie kału,
  • morfologia,
  • USG,
  • kolanoskopia,
  • gastroskopia.

Prawidłowe wyniki badań i nawracający charakter dolegliwości może świadczyć o chorobach czynnościowych takich jak nadwrażliwość pokarmowa. Warto pamiętać, że dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być spowodowane także alergiami i nietolerancjami. W takim wypadku wystarczy odstawić pokarmy, które je wywołują. Co więcej, za biegunki i bulgotanie w brzuchu mogą odpowiadać też wirusy i bakterie. Zatem ból brzucha i biegunka jak leczyć tego rodzaju dolegliwości? Decyzję powinien zawsze podjąć lekarz po wcześniejszym wywiadzie z pacjentem. Czasami konieczne jest podanie antybiotyku lub leków przeciwgorączkowych. Przy ostrym odwodnieniu stosuje się kroplówkę nawadniającą zawierającą odpowiednią dawkę płynów i elektrolitów. Przy chorobach związanych z nadwrażliwością, związanych ze stresem, alergiami, nietolerancjami lub wirusami, które nie wymagają podawania leków, można stosować domowe sposoby. Mogą one również wspomóc walkę z poważniejszymi schorzeniami.

Domowe sposoby na biegunkę — jak sobie pomóc przy nawracających dolegliwościach

Podczas trwającej infekcji trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Warto również stosować elektrolity, które wzmocnią organizm i dostarczą potrzebnych substancji. Przy czym należy po nie sięgnąć już na samym początku choroby. Jednak to nie jedyne domowe sposoby na biegunkę. Można wspomagać się naturalnymi środkami lub aptecznymi dostępnymi bez recepty.

Odpowiednie nawodnienie do podstawa

Płyny podczas biegunki najlepiej dostarczać małymi porcjami w krótkich odstępach czasowych np. co 15 minut. Przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego będą pomocne także napary z rumianku, nagietka, kopru włoskiego lub mięty, które można stosować, miewając częste biegunki. Działają one przeciwzapalnie i rozkurczowo, a także łagodzą ból.

Lekkostrawna dieta

Należy unikać ciężkich potraw, alkoholu, napojów gazowanych i kawy. Niewskazane są także produkty z dużą zawartością błonnika, które pobudzają pracę jelit, tym samym zwiększając nieprzyjemne dolegliwości. W tym okresie lepiej sięgać po banany, gotowane ziemniaki lub kleik ryżowy.

Leki rozkurczowe i przeciwbólowe

Podczas silnego bólu warto zastosować leki rozkurczowe dostępne w aptece bez recepty. Biegunkom wywołanym wirusami lub bakteriami często towarzyszy także gorączka, którą zbija się przy pomocy leków przeciwgorączkowych.

Węgiel aktywny

W domowej apteczce nie powinno zabraknąć także węgla aktywnego. Ma on silne działanie adsorpcyjne, dzięki czemu działa przeciwbiegunkowo i zapierająco. Co więcej, ma właściwości osłonowe, chroniące błonę śluzową żołądka. W celu wyeliminowania dolegliwości należy stosować go regularnie co 6-7 godzin, aż do ustąpienia objawów.

Probiotyki

Dobre bakterie probiotyczne mogą usprawnić pracę przewodu pokarmowego i zwalczać szkodliwe drobnoustroje wywołujące biegunkę. Co więcej, odbudowują naturalną florę bakteryjną, którą niszczą antybiotyki, niektóre leki i zła dieta. Przyczyniają się także do zmniejszenia lub wyeliminowania problemów ze strony układu pokarmowego.

Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka zawsze wymagają konsultacji lekarskiej

Przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego zawsze są powodem do niepokoju niezależnie od tego, czy są to tylko niekomfortowe dźwięki, czy też nawracające biegunki. W większości przypadków takie objawy nie muszą oznaczać poważnych chorób i można się z nimi uporać domowymi sposobami i dzięki diecie eliminacyjnej. Jednak czasami bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka może oznaczać poważniejszy problem. Dlatego warto co jakiś czas wykonywać badania kontrolne i wszelkie niepokojące objawy konsultować ze specjalistą.