Pojawienie się nowego członka rodziny budzi wiele emocji. Świeżo upieczeni rodzice bacznie przyglądają się swojemu dziecku z troską i niepokojem poszukując odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące rozwoju dziecka. Jedną z wyczekiwanych chwil jest pojawienie się pierwszych zębów. Tak więc, kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby u niemowlaka? W jaki sposób możemy pomóc dziecku w tych trudnych chwilach?
Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?
Niektóre zęby mogą przebić się przez dziąsła bez żadnych problemów, nie dając objawów. Jest to opcja, która niestety występuje dosyć rzadko. Większość dzieci podczas ząbkowania odczuwa ból. Maluch może mieć problemy ze snem i być rozdrażnionym. W tym okresie zauważyć możemy, jak nasze dziecko zaczyna intensywnie się ślinić i gryźć wszystko co wpadnie mu w ręce, włącznie z samymi rączkami. Dziąsła stają się rozpulchnione i mogą delikatnie krwawić. W tym czasie dodatkowo może wystąpić gorączka oraz brak apetytu. Do rzadziej występujących objawów możemy zaliczyć wymioty oraz biegunkę.
Kiedy pojawią się pierwsze zęby u niemowlaka?
Pojawienie się pierwszych ząbków jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Zazwyczaj pierwsze zęby pojawiają się w wieku 5 – 8 miesięcy. Z racji, że rozwój każdego dziecka jest bardzo indywidualny ząbki mogą pojawić się także w 2. miesiącu życia lub po ukończeniu przez dziecko roku. Zęby mleczne pojawiają się w określonej kolejności. Pierwsze zęby zazwyczaj wyrzynają się na dole. Ze względu na czas pojawienia się pierwszego zęba wyróżniamy kilka typów ząbkowania
Typy ząbkowania ze względu na czas pojawienia się pierwszego ząbka
- ząbkowanie przedwczesne – pierwszy ząbek pojawia się jeszcze przed narodzinami lub w okresie noworodkowym,
- ząbkowanie wczesne – pierwszy ząb pojawia się między 2. a 4. miesiącem życia,
- ząbkowanie o czasie – pierwszy ząb pojawia się między 5. a 8. miesiącem życia,
- ząbkowanie opóźnione – pierwszy ząb pojawia się między 9. a 12. miesiącem życia,
- ząbkowanie późne – pierwszy ząb pojawia się po ukończeniu przez dziecko roku.
Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych
- 6-12 miesiąc życia – pojawienie się zębów siecznych przyśrodkowych tzw. jedynki,
- 9-16 miesiąc życia – pojawienie się zębów siecznych bocznych tzw. dwójki,
- 16-23 miesiąc życia – wyrzynają się kły,
- 13-19 miesiąc życia – pojawienie się pierwszych zębów trzonowych,
- 23-33 miesiąc życia – pojawienie się drugich zębów trzonowych.
Jak pomóc niemowlakowi podczas ząbkowania?
Kiedy naszemu dziecku towarzyszą dolegliwości związane z ząbkowaniem możemy spróbować przynieść mu ulgę domowymi sposobami. Możemy również wyposażyć się w dostępne w aptekach żele na ząbkowanie, które łagodzą stan zapalny oraz działają przeciwbólowo oraz w przypadku wystąpienia gorączki możemy zastosować leki przeciwgorączkowe. Ważną kwestią jest jednak upewnienie się na wizycie lekarskiej, że gorączka jest wynikiem jedynie ząbkowania a nie infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Gryzaki
W sklepach znajdziemy szeroki wybór gryzaków. Warto jest przetestować różne tekstury oraz stopnie twardości. Gryzaki żelowe możemy schłodzić w lodówce co przyniesie dodatkową ulgę. Należy pamiętać aby nie wkładać gryzaka do zamrażarki, gdyż zbytnie schłodzenie gryzaka może spowodować obkurczenie naczyń krwionośnych w dziąsłach. Gryzaki posiadające wypustki będą dodatkowo masowały dziąsła i działały przeciwświądowo. Ciekawym rozwiązaniem są również silikonowe nakładki na palec, które nie tylko będą masowały dziąsła ale również posłużą do zadbania o odpowiedną higienę jamy ustnej na którą podczas ząbkowania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Okłady ziołowe na dziąsła
W celu przygotowania okładu potrzebować będziemy pieluchę, gazik lub gazę. Warto jest wykorzystać pieluchę tetrową, gdyż jej dosyć szorstka struktura przyniesie dodatkową ulgę na swędzące dziąsła. Napar z rumianku lub szałwii lekarskiej przygotowujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie moczymy róg pieluchy i dajemy dziecku do gryzienia. Przed podaniem możemy dodatkowo schłodzić pieluchę w lodówce.
Twarde warzywa
Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka zaczynają się pojawiać zazwyczaj zaczynamy również rozszerzanie diety. Twarde warzywa takie jak marchewka, seler lub pietruszka będą stanowiły naturalne gryzaki. Warzywa należy pokroić w większe słupki aby uniknąć ryzyka zadławienia.
Herbatki ziołowe
W aptece dostępne są herbatki przeznaczone dla dzieci w okresie ząbkowania. Jest to zazwyczaj mieszanina ziół o działaniu uspokajającym i przeciwzapalnym. Herbatka nie powinna zawierać cukru. Zioła wykorzystywane do sporządzenia mieszanki to między innymi: melisa, rumianek, owoce dzikiej róży.
Kiedy udać się na pierwszą wizytę do dentysty?
Po pojawieniu się pierwszego zęba powinniśmy udać się na pierwszą wizytę do stomatologa. Pierwsza wizyta jest zazwyczaj adaptacyjna i ma sprawić, aby gabinet nie kojarzył się dziecku z niczym nieprzyjemnym a na pewno nie z bólem. Podczas takiej wizyty dziecko siedzi na kolanach rodzica i ma włączoną bajkę. Lekarz przy użyciu lusterka sprawdza stan uzębienia, ogląda błonę śluzową oraz wykrywa ewentualne wady rozwojowe.
Ząbkowanie – o czym należy pamiętać
Rozwój każdego dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego nie martwmy się na zapas jeżeli nasze dziecko ma już prawie rok a jeszcze nie ząbkuje. Ewentualne wątpliwości powinna rozwiać wizyta u lekarza. W obecnych czasach posiadamy wiele skutecznych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Pamiętajmy aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. To idealny czas aby pokazać dziecku i przyzwyczaić je do tego, że szczotkowanie zębów to codzienna rutyna.