Jak poradzić sobie z duszącym kaszlem w nocy? Poznaj domowe sposoby

duszący kaszel w nocy

Duszący kaszel w nocy najczęściej jest objawem infekcji wirusowej. Pojawia się na początku zakażenia i może trwać do kilku tygodni. Istnieje też kilka innych przyczyn duszącego kaszlu, o czym dowiemy się w dalszej części artykułu. Sprawdź czy suchy kaszel jest niebezpieczny i jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami.

Suchy i duszący kaszel jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej dróg oddechowych. Pojawia się drapanie w gardle i uczucie suchości. Udając się na spoczynek nocny organizm się rozgrzewa, co powoduje nasilenie się kaszlu. Bardzo często zdarza się, że w ciągu dnia kaszel jest mało uciążliwy, a w nocy objaw nasila się do granic możliwości. Wśród przyczyn najczęściej znajduje się wcześniej wspomniana infekcja wirusowa. Natomiast może to też być objaw refluksu lub poważniejszej choroby płuc lub oskrzeli. Suchy kaszel jest też objawem astmy, szczególnie u dzieci, gdy on się pojawia i trwa bardzo długo, słychać też świsty, należy skonsultować się z lekarzem. Alergia również manifestuje swoją obecność pod postacią duszącego kaszlu w nocy. Kaszel palacza także lubi spowodować, że noc będzie nieprzespana. Jak widać powodów duszącego kaszlu w nocy jest wiele. Jak sobie z nim poradzić w zależności od możliwej przyczyny?

Infekcja wirusowa? Zrób syrop z cebuli

Syrop z cebuli jest świetnym środkiem przeciwzapalnym. Jest banalnie prosty w przygotowaniu, a do tego smaczny i skuteczny. Syrop z cebuli ma właściwości dezynfekujące, jest też bogactwem witamin – A, B1, B2, PP i C. Łagodzi suchy kaszel, a gdy przejdzie w etap mokrego, ułatwi odkrztuszenie wydzieliny. Można go podawać dzieciom. Jest bezpiecznym środkiem przeciwkaszlowym i przede wszystkim naturalnym. Ostrożnie u osób z refluksem, gdyż cebula może podrażnić żołądek i przewód pokarmowy.

Jak zrobić syrop z cebuli?

  • Wyparz słoik, w którym ułożysz posiekaną cebulę
  • Wybierz trzy duże cebule i pokrój je w kostkę
  • Ułóż je w słoiku i podsyp kilkoma łyżeczkami cukru
  • Słoik zamknij i odstaw na, co najmniej 5 h – aż cebula puści sok
  • Po tym czasie zlej sok z cebuli do innego, mniejszego słoiczka
  • Przechowuj w lodówce max. do 7 dni

Syrop z cebuli możesz wzbogacić innymi składnikami, jak sok z cytryny, miód czy czosnek. Bedzie miał wtedy większą moc. Będzie pomocny przy kaszlu palacza.

Mikstura z siemienia lnianego na suchy i duszący kaszel nocny

Siemię lniane to roślina będąca bogactwem wielu składników odżywczych i witamin. Pomaga zabijać wolne rodniki i jest źródłem cennych kwasów omega-3. Oprócz tego jest również świetnym środkiem łagodzącym suchy kaszel. W celu wykonania naparu konieczne będą wysokiej jakości ziarna. Nie poleca się zakupu już zmielonego surowca, gdyż bardzo szybko traci swoje właściwości. Lepiej wykorzystać całe ziarna i samemu je zmielić przed użyciem.

Jak zrobić leczniczy napar z siemienia lnianego?

  • Zmiel dwie łyżki ziaren
  • Przełóż je do kubka i zalej gorącą wodą
  • Pozostaw pod przykryciem na 15 minut
  • Po tym czasie możesz dodać miód – najlepiej gryczany, który świetnie łagodzi suchy kaszel
  • Pij wolno, małymi łyczkami

Taki zestaw powleka nabłonek jamy ustnej – zmniejsza ból gardła i uczucie drapania. Należy wypić go tuż przed snem. Będzie też świetnym środkiem na kaszel związany z refluksem.

Wykorzystajmy moc ziół – napary, odwary, maceraty

Jednym z najbardziej skutecznych ziół w łagodzeniu suchego kaszlu jest prawoślaz lekarski. W celu sporządzenia maceratu konieczny będzie zakup korzenia prawoślazu, który można otrzymać w sklepie zielarskim lub aptece. Musi to być wysokiej jakości surowiec. Można też go zamówić w sklepie internetowym – warto zaopatrzyć się w niego przed sezonem infekcyjnym. Korzeń prawoślazu łagodzi również nieprzyjemne objawy związane z dysfunkcją układu pokarmowego, więc w przypadku kaszlu z tym związanego, również będzie skuteczny. Złagodzi także kaszel palacza.

Na suchy kaszel możesz przygotować macerat.

  • 2- 3 łyżki rozdrobnionego korzenia prawoślazu zalej szklanką chłodnej, przegotowanej wody
  • Odstaw na kilka godzin – co jakiś czas zamieszaj
  • Pij po łyku, co 2 h

Kolejny ziołem godnym uwagi przy zwalczaniu duszącego kaszlu jest dziewanna, a dokładnie jej kwiat. Dziewanna ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ma też działanie przeciwzapalne i powlekające, przez co świetnie łagodzi suchy kaszel.

Napar z dziewanny kierowany jest dla osób dorosłych i młodzieży. Jak go wykonać? Wystarczy dwie łyżeczki kwiatów dziewanny zalać wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem przez 10 minut. Taki napar pić 2 x dziennie.

Nawilżajmy powietrze i dużo pijmy

Suche powietrze w domu lub mieszkaniu nie sprzyja regeneracji nabłonka dróg oddechowych. Odpowiedni poziom wilgotności pozwoli utrzymać błony śluzowe w stanie homeostazy. Wietrzmy pomieszczenia , w których śpimy. Zaopatrzmy się w higrometr, aby mieć kontrolę nad poziomem wilgotności w domu. W przypadku niedostatecznej wartości konieczny będzie zakup nawilżacza lub położenie mokrych ręczników na kaloryfer. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest nawilżenie organizmu, a dokładnie błon śluzowych. W trakcie infekcji musimy dużo pić, najlepiej małymi łykami.