Co pomoże przy zatkanym nosie i zatokach?

sposoby na zatkany nos i zatoki

Zatkany nos i zatoki to częsta przypadłość zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym, gdy za oknem robi się coraz zimniej i zaczyna się sezon grzewczy. Warto w tym okresie szczególnie o siebie zadbać, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu, a w razie pojawienia się dolegliwości wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Okazuje się, że istnieją domowe sposoby na zatkany nos i zatoki, które skutecznie pomagają w walce z rozwijającym się zapaleniem. Co do nich należy?

Zatoki – co to takiego?

Zatoki są jamami powietrznymi, które występują w okolicach czoła oraz nosa. Kiedy są zdrowe wypełnia je powietrze. Ich zadaniem jest wytworzenie rzadkiej śluzowej wydzieliny, która jest konieczna do nawilżenia, a także oczyszczenia powietrza, które jest wdychane. Zapewniają one ochronę cieplną oraz mechaniczną mózgu oraz oczodołów, a także wpływają na zwiększenie wytrzymałości kości twarzoczaszki. Mają one również swój udział w odbieraniu i przewodzeniu dźwięków. W ciele ludzkim występuje kilka rodzajów zatok. Są to zatoki szczękowe, klinowe, czołowe oraz sitowe.

Zatkany nos i zatoki – przyczyny

Zatkany nos i zatoki to dość częsty problem, który w początkowej fazie można dość łatwo zniwelować. Zatkany nos to objaw, który pojawia się w przypadku blokady ujścia zatok z powodu obrzękniętej błony śluzowej. Główne przyczyny zatkanego nosa i zatok to:

– występowanie alergii lub astmy
– infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych
– problem anatomiczny np. krzywa przegroda albo występowanie polipów
– zimne albo suche powietrze

Zatkany nos i zatoki – objawy

Zatkany nos i zatoki często określa się w medycynie jako ostre zapalenie zatok przynosowych albo zapalenie zatok przynosowych i błony śluzowej nosa. W przypadku tego typu zapalenia często pojawiają się takie objawy jak:

– ból głowy (szczególnie przy pochylaniu)
– ucisk w obrębie twarzy
– zatkany nos oraz katar
– brak możliwości albo ograniczona możliwość oddychania przez nos
– problemy z węchem
– zły nastrój spowodowany występującymi objawami, a także ich nasileniem

Okolice występowania bólu lub ucisku są inne w zależności od tego, w których zatokach rozwinęło się zapalenie. Zazwyczaj ból pojawia się w okolicach zatok czołowych i szczękowych. W przypadku zatok czołowych występuje on w okolicy oczu i czoła, natomiast w przypadku zatok szczękowych dotyka policzki i okolice szczęki. Zapalenie zatok może wystąpić w kilku odmianach. Są to: ostre zapalenie wirusowe (trwające około 10 dni), ostre zapalenie niewirusowe (od 10 dni do 12 tygodni) oraz przewlekłe zapalenie zatok (powyżej 12 tygodni).

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki

Z zatkanym nosem i zatokami można walczyć na kilka sposobów. Istotne jest działanie, gdy tylko pojawią się objawy, gdyż im dłużej trwa zapalenie, tym trudniej wyleczyć je całkowicie i czasami konieczne są leki na receptę albo nawet antybiotykoterapia. W początkowym stadium możliwe jest wyleczenie zapalenia domowymi sposobami. Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki to:

– inhalacje
– roztwór z wody utlenionej
– lecznicze okłady
– odpowiednie nawodnienie (woda, napary ziołowe)

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki: inhalacje

Jednym z domowych sposobów na zatkany nos i zatoki są inhalacje. Do przeprowadzenia inhalacji należy przygotować roztwór wody z ziołami, solą fizjologiczną albo olejkami eterycznymi. Na początek należy przygotować miskę, gorącą wodę i ręcznik. Do miski wsypać przykładowo 2 łyżki rumianku albo soli kuchennej i zalać litrem wrzącej wody. Następnie należy pochylić się nad miską i nakryć głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać minimum 10 minut. Należy pamiętać, że w przypadku inhalacji powinno się wdychać parę nosem, a wydychać ustami. Inhalację warto powtarzać minimum 2 razy dziennie i robić ją przez okres 5-7 dni, aż objawy ustąpią.

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki: woda utleniona

Kolejnym sposobem jest zastosowanie roztworu z wody utlenionej. W tym wypadku ok. 13-15 kropel wody utlenionej rozpuszcza się w łyżce wody. Roztwór wkrapia się do nosa za pomocą pipetki.

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki: lecznicze okłady

W przypadku zatkanego nosa oraz zatok warto również zastosować ciepłe okłady. Można  tym celu wykorzystać ciepły ręcznik nagrzany na kaloryferze albo zwilżony gorącą wodą. Można również użyć ciepłego kompresu z solą lecznicą, który jest do kupienia w aptece. Dzięki zawartości bromu oraz jodu udrożnia on zatoki, a także pomaga w oczyszczeniu nosa.

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki: odpowiednie nawodnienie

Ważnym elementem kuracji w przypadku zatkanego nosa oraz zatok jest picie odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej pić wodę oraz napary ziołowe. Dzięki nim wydzielina w zatokach ulega rozrzedzeniu i łatwiej się jej pozbyć. Dodatkowo płyny działają nawilżająco na śluzówkę oraz pomagają w tworzeniu warstwy ochronnej, dzięki której jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego w przyszłości. W przypadku stosowania tej metody warto skorzystać również z właściwości imbiru, miodu, cynamonu oraz soku malinowego.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Domowe sposoby na zatkany nos i zatoki są pomocne w początkowej fazie. W przypadku dłuższego zapalenia albo problemu, który nawraca warto skonsultować się z lekarzem i ustalić, dlaczego tak jest. W takim wypadku konieczne może być zastosowanie dodatkowych metod, w tym leków w celu wyeliminowania problemu albo zmniejszenia występujących dolegliwości.