Co to jest palumboizm? – najważniejsze informacje!

palumboizm

Kulturystyka oraz amatorskie rzeźbienie sylwetki staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem w społeczeństwie. To aktywność fizyczna, prowadząca do wyrzeźbienia sylwetki oraz odsłonięcia mięśni, co kojarzone jest ze zdrowiem oraz pożądanym wyglądem przez wiele osób. Niestety, częstym zjawiskiem wśród osób trenujących kulturystykę lub sporty siłowe jest pojawienie się nieatrakcyjne dużego, jakby wzdętego brzucha. Palumboizm jest medycznym określeniem tego zjawiska, które nie tylko wpływa na wygląd zewnętrzny ale również kondycję zdrowotną całego organizmu. Co warto wiedzieć o palumboiźmie? Jakie są konsekwencje bagatelizowania tej dolegliwości?

Czym jest palumboizm?

Atletyczne, wyrzeźbione ciało z widocznie zarysowanymi mięśniami jest marzeniem każdej osoby, która trenuje amatorsko lub profesjonalnie. Taki wygląd zewnętrzny kojarzony jest przez społeczeństwo jako symbol zdrowia, siły i dobrego samopoczucia. Niestety, wiele kulturystów i osób posiadających imponującą masę mięśniową zmaga się z problemem dużego, wyraźnie wzdętego brzucha, który zakłóca proporcję sylwetki i wygląda nieestetycznie. To dolegliwość o nazwie palumboizm, która swoją nazwę zawdzięcza Davowi Palumbo, czyli pierwszemu kulturyście, który zetknął się z tym problemem.

Czym dokładnie jest palumboizm?

Pod nieco tajemniczą i mało popularną nazwą kryje się zespół licznych zmian, które rozwijają się w sylwetkach współczesnych kulturystów. Dolegliwość objawia się widoczne powiększonym, wzdętym brzuchem, który mocno odstaje. Taki stan prowadzi do zaburzenia symetrii i proporcji sylwetki, która staje się nieco karykaturalna. W świece kulturystyki, palumboizm jest powszechnym zjawiskiem, który jest wynikiem prowadzonego przez osoby trenujące stylu życia, a także zażywanych środków. Trend ten posiada wielu zwolenników oraz nieco szerszą grupę przeciwników, dlatego tez warto dowiedzieć się, co przyczynia się do rozwoju dolegliwości oraz jakie są konsekwencje nieleczenia schorzenia.

Przyczyny palumboizmu – co warto wiedzieć?

Palumboizm to zjawisko, które coraz częściej rozpoznawane jest u kulturystów i osób trenujących hobbistycznie. Dlaczego dochodzi do pojawienia się dużego, wyraźnie wzdętego brzucha u osób wykonujących treningi siłowe?

Głównymi przyczynami palumboizmu są:

 • stosowanie hormonu wzrostu i insuliny – to substancja silnie wpływająca na wzrost objętości mięśni gładkich – w przypadku kulturystów objawia się to powiększeniem trzewia, żołądka i całego układu trawiennego. Połączenie hormonu wzrostu i insuliny skutkuje rozrostem brzucha, a także niebezpiecznym dla zdrowia otłuszczeniem narządów wewnętrznych, ulokowanych wewnątrz brzucha.
 • podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi – to hormon stresu, który przyczynia się do nienaturalnego zwiększenia objętości brzucha, a także rozwoju zespołu Cushinga, który jest efektem stosowania glikokortykosteroidów.
 • przyjmowanie syntholu – to mieszanina olejów, która nadgorliwie stosowana prowadzi do zaniku mięśni,
 • stosowanie dopingu – przyjmowanie przez osobę trenującą substancji dopingujących doprowadza do „puchnięcia” jelita cienkiego i grubego, które zwiększając swoją objętość w nienaturalny sposób powiększają brzuch.
 • spożywanie wysoko przetworzonej żywności – prowadzenie niezdrowego stylu życia i przetworzonej żywności w połączeniu z innymi czynnikami daje efekt wzdęcia brzucha i jego powiększenia.
 • czynniki genetyczne – pewna część kulturystów zmagających się z wystającym brzuchem zmaga się z tym problemem przez posiadane obciążenia genetyczne,
 • spożywanie zbyt wysokiej ilości kalorii – prowadzenie diety o większej kaloryczności niż dzienne zapotrzebowanie oraz przygotowywanie posiłków złożonych z węglowodanów i przetworzonych produktów prowadzi do poważnych wzdęć, czego efektem jest wyraźne wypchnięcie brzucha i jego odstawanie.

Różne przyczyny rozwoju palumboizmu pokazują, że problem jest dość złożonym zjawiskiem. U każdego kulturysty lub osoby amatorsko zajmującej się sportami siłowymi podłożem do powiększania się brzucha może być zupełnie inny czynnik. Warto wiedzieć, że palumboizm bardzo często pojawia się, jako nałożenie się na siebie kilku przyczyn, co jeszcze bardziej utrudnia walkę z dolegliwością.

Skutki „dużego brzucha u kulturystów – jakie mogą być konsekwencje palumboizmu?

Palumboizm przez dużą część kulturystów oraz miłośników sportu siłowego mylnie uznawany jest wyłącznie za problem estetyczny. Duży, wystający brzuch jest jest naturalnym zjawiskiem i oznaką zdrowia, a objaw bardzo często przez medyków uznawany jest za aktywny problem z trawieniem i całym układem pokarmowym. U każdej osoby wystający brzuch jest powodem do niepokoju, a dodatkowo powinien skłaniać do rozpoczęcia diagnostyki w celu odnalezienia źródła problemu.

Warto wiedzieć, że konsekwencją palumboizmu u grupy osób trenujących siłowo mogą być:

 • łysienie,
 • zatrzymanie wzrastania ciała,
 • zaburzenia hormonalne, które są wyjątkowo trudne do ustabilizowania,
 • uszkodzenia komórek wątroby,
 • zmiany skórne, które są efektem stosowania środków dopingujących i zaburzeń rozwijających się wewnątrz organizmu,
 • brak wrażliwości na wirusy atakujące organizm,
 • podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Bardzo poważną konsekwencją palumboizmu jest bezpośrednie zwiększanie objętości narządów wewnętrznych, znajdujących się w brzuchu. To bardzo niebezpieczny proces, który bardzo często doprowadza do silnego zapalenia jelit. Bagatelizowanie problemu może być niebezpieczne dla organizmu, a pozytywną wiadomością jest coraz większa świadomość wśród kulturystów na temat istoty problemu.