Czy truskawki są zdrowe na żołądek?

Czy truskawki są zdrowe na żołądek?

Właściwości zdrowotne truskawek

O truskawkach się mówi, że są wyjątkowo zdrowe. Ich zaletą jest nie tylko piękny wygląd, ale także skład, który ma duże znaczenie dla zdrowia.

Co zawierają truskawki:
–  bardzo dużo witaminy C, więcej nawet niż inne owoce, na przykład pomarańcze, a niewielka porcja tych pysznych owoców zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę
– witaminy z grupy B ma przykład beta karoten,
– witaminy A i E oraz PP,
– wiele dobrych pierwiastków na przykład: magnez, żelazo czy mangan.
– mikroelementy
W składzie truskawek w ilości około 100 gramów można znaleźć przykładowo:
białka 0,7 g, tłuszcze 0,4 g, węglowodany 7,2 g, błonnik 1,8 g.
Dodatkową korzyścią jest to, że truskawki są też niskokaloryczne. W 100 gramach truskawek znajduje się około 30 kcal. Poza tym mają niski indeks glikemiczny wynoszący 40.

Jak truskawki wpływają na zdrowie żołądka?

Korzystne działanie jest odczuwalne bezpośrednio i pośrednio. Żołądek nie jest samodzielnym organem, współpracuje między innymi z wątrobą, zatem dobroczynny wpływ truskawek na żołądek oznacza również ich wpływ na narządy pomocnicze.
Zawarty w truskawkach błonnik i pektyny oraz bromeliny wpływają znacząco na spalanie tłuszczów. W żołądku. Właściwości żółciopędne owoców wpływają pozytywnie na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego. Działają one stymulująco na pracę jelit, pobudzają je do działania poprzez regulację trawienia.
Dobroczynny wpływ składników truskawek na którykolwiek z narządów współpracujących z żołądkiem, a także na sam żołądek, powoduje, że wpływa to korzystnie na jego zdrowie.

Przykłady pozytywnych działań truskawek na żołądek

1. Wiele badań wykazało, że truskawki są doskonałą ochroną żołądka przed alkoholem. Mają spory udział w niwelowaniu skutków spożywania alkoholu. Chronią błonę śluzową żołądka. Są dobrym „lekiem” dla ludzi pijących alkohol w niewielkich ilościach, ale także dla tych nadużywających go.
2. Truskawki łagodzą objawy stanów zapalnych żołądka oraz chronią przed powstawaniem wrzodów.
3. Truskawki są też zalecane przez badaczy osobom, które przyjmują na przykład antybiotyki lub inne leki, mogące powodować uszkodzenia żołądka. Spożywanie w tym czasie tych owoców łagodzi skutki szkodliwego działania leków na żołądek.
4. Truskawki odznaczają się zasadotwórczością, co oznacza, że działają pomocnie przy odkwaszaniu organizmu. Dzięki temu można się pozbyć zgagi czy wzdęć.

Czy truskawki są zdrowe na żołądek, czy warto je jeść?

Niewątpliwie truskawki są jednymi z lepszych i zdrowszych owoców, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych osobom sięgającymi po nie.
Dobroczynny wpływ truskawek na żołądek został potwierdzony wieloma badaniami. Truskawki chronią błonę śluzową, jelita, poprawiają trawienie, odkwaszają organizm, co docelowo wpływa korzystnie na dobre samopoczucie całego organizmu.
Warto sięgać po nie w sezonie, kiedy jest ich dużo i są łatwo dostępne.