Jak rozliczyć PIT przez Internet? Przewodnik krok po kroku

Coroczne rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika, a więc każdego, który osiąga jakiekolwiek przychody. Niestety rozliczenie PIT nie należy do najłatwiejszych zadań, choć z roku na rok powstaje wiele ułatwień, jak choćby programy online. W tym artykule opowiemy o różnych metodach i podpowiemy, jak rozliczyć PIT przez Internet krok po kroku.

3 metody rozliczenia PIT online

Minęły już czasy, kiedy z przygotowanym dokumentem trzeba było stać w długich kolejkach do urzędu skarbowego. Choć składanie PIT osobiście wciąż jest możliwe, w ostatnich latach PIT przez Internet złożyło więcej niż 80% podatników. Ten sposób jest bardzo wygodny, a co więcej, dzięki różnym metodom rozliczania online, bardzo elastyczny.

Aby złożyć PIT przez Internet, możesz to zrobić na 1 z 3 dostępnych sposobów:

  • za pomocą usługi e-deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów;
  • za pomocą usługi Twój e-PIT na portalu podatkowym;
  • za pośrednictwem programu do rozliczeń rocznych.

Metoda 1: Szybkie rozliczenie PIT online przez e-deklaracje

e-Deklaracje to system przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który umożliwia podatnikom wypełnianie i wysyłkę deklaracji podatkowych online. Aby skorzystać z tego systemu, musisz zalogować się przez profil zaufany, wybrać deklarację, którą chcesz złożyć, wypełnić ją i przesłać do urzędu.

Należy zwrócić uwagę, że program e-Deklaracje nie dokonuje żadnych obliczeń. Umożliwia jedynie uzupełnienie druku formularza, który sami musimy wybrać zgodnie ze sposobem osiągania dochodów w roku, za który składamy zeznanie. Sami musimy także dokonać wszelkich obliczeń.

Metoda 2: Jak rozliczyć PIT online przez Twój e-PIT

Twój e-PIT to kolejna usługa przygotowana przez Ministerstwo Finansów. W odróżnieniu od systemu e-deklaracji, tutaj nie musisz wypełniać dokumentu – Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) robi to za Ciebie. Na podstawie zebranych danych, KAS wypełnia zeznanie roczne i udostępnia je w wersji elektronicznej na portalu Twój e-PIT. Podatnik ma wgląd do dokumentu po zalogowaniu do systemu przez profil zaufany. Wystarczy uzupełnić brakujące informacje, zatwierdzić i wysłać PIT jednym kliknięciem.

Niestety w tym przypadku mogą pojawić się trudności, zwłaszcza gdy zeznanie nie zawiera wszelkich koniecznych informacji na temat osiągniętych dochodów. Problemy mogą pojawić się także w chwili, gdy chcemy skorzystać z ulg lub odliczeń. Potrzebujemy bowiem wcześniej dokonać obliczeń według instrukcji, wypełnić odpowiednie załączniki i edytować nasz PIT.

Metoda 3: Rozliczenie PIT online za pomocą programu do rozliczeń

Kolejną metodą składania deklaracji PIT jest program do rozliczeń. Za jego pomocą nie tylko można uzupełnić i wysłać dokument do urzędu skarbowego, ale także dokonać wszelkich obliczeń w łatwy sposób. Jednym z takich programów jest ten, przygotowany przez portal e-pity.

Aby rozliczyć deklarację podatkową za pomocą programu przygotowanego przez portal e-pity, wystarczy zebrać wszystkie informacje na temat osiągniętych w ubiegłym roku dochodów, oraz należnych ulg i odliczeń. Następnie wystarczy wybrać właściwy rodzaj deklaracji podatkowej. Kolejne kroki są bardzo proste – zgodnie z poleceniami programu w kolejno zaznaczone pola należy wpisywać odpowiednie wartości z posiadanych dokumentów. Na koniec jednym kliknięciem można wysłać PIT online.

Jakie rodzaje PIT można rozliczyć przez Internet

Za pośrednictwem programu do rozliczeń PIT online można obliczyć i złożyć zdecydowaną większość deklaracji, w tym najpopularniejsze zeznanie PIT 37 online. Program portalu e-pity umożliwia rozliczenie zeznania zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym, którzy korzystają m.in. z PIT 36, czy PIT-36L.

Do kiedy należy rozliczyć PIT przez Internet

Termin składania zeznania podatkowego online jest taki sam jak dla rozliczeń podatkowych składanych tradycyjną metodą, czy to w urzędzie skarbowym, czy w urzędzie pocztowym. Zeznania należy składać do 30 kwietnia. Choć od tego terminu są wyjątki. W 2023 roku na przykład, z uwagi na to, iż 30 kwietnia przypada w weekendy, ostateczna data, do jakiej należy wysłać PIT przypada na 2 maja.

Dlaczego warto rozliczać PIT online?

Obowiązek składania zeznań podatkowych do urzędów skarbowych często wywołuje stres. Choć zespół Ministerstwa Finansów przygotował obszerną instrukcję na temat rozliczania PIT, często trudno jest ją właściwie zinterpretować. To sprawia, że wzrasta ryzyko popełnienia błędów przy wypełnianiu deklaracji. Tymczasem, dzięki rozwiązaniom online, można zmniejszyć to ryzyko.

Program do PIT przygotowany przez portal e-pity ma wbudowane podpowiedzi, które pojawiają się przy wypełnianiu deklaracji. Dzięki temu mamy szansę uniknąć wielu błędów. Złożenie deklaracji za jego pomocą jest łatwe. Za pomocą kilku kliknięć można przekazać PIT do urzędu.

Rozliczając PIT przez Internet, masz też szansę dużo szybciej otrzymać zwrot podatku. A to kolejny powód, dla którego warto rozliczać PIT online.