DIETA BALETNICY — 5 zasad, by pozostać chudą

baletnica

Wdzięk i elegancja profesjonalnych baletnic to nie tylko efekt długich codziennych treningów, ale także rygorystycznej diety. Dieta baletnicy — co jedzą baletnice, aby utrzymać formę? Czy kolację jedzą po szóstej? Czy pozwalają sobie na desery? Dowiedzmy się tego razem.

Znana primadonna baletu Maya Plisetskaya żartowała, że jej główny sekret zachowania szczupłej sylwetki jest prosty — „Nie żreć!”. Jednak, jak to mówią, W każdym dowcipie jest część dowcipu. Baletnice poważnie ograniczają ilość spożywanych kalorii. Plisetskaya na przykład, poza logicznym odrzuceniem cukru, bułek i kawy, nie jadła mięsa, nabiału, a nawet jaj. Jej dieta składała się głównie z owoców, warzyw, zbóż i ryb.

Zasada nr 1: Dużo węglowodanów złożonych w diecie baletnicy

Węglowodany są głównym źródłem energii. Idealna dieta baletnicy zawiera 20% białka, 25% zdrowych tłuszczów i 55% węglowodanów złożonych. Ze względu na zaniżoną ilość węglowodanów w diecie, u tancerzy mogą wystąpić zawroty głowy i omdlenia. Często więc jedzą grykę, ryż, płatki owsiane.

Białko jest ważne dla regeneracji i wsparcia mięśni. Tłuszcze to kolejne źródło energii. Ich brak może sprowokować organizm do spożywania białka mięśniowego, gdy zapasy energii są na wyczerpaniu.

Wszyscy z jakiegoś powodu myślą, że baletnice nic nie jedzą, ale przecież jeśli przeciętna osoba ćwiczy codziennie przez sześć godzin, nie będzie chciała po prostu jeść — będzie się obżerać jedzeniem!

Aby nie przekroczyć normy, baleriny jedzą w małych porcjach. Dla nich zupa staje się posiłkiem samym w sobie. Starają się też nie mieszać w jednym posiłku różnych rodzajów białka, np. ryb, mięsa i nabiału.

Zasada nr 2: Unikaj śmieciowego jedzenia

Podczas przygotowań do występów baletnice ściśle ograniczają się do niezdrowego jedzenia — słodyczy, potraw mącznych, fast foodów, potraw smażonych i słonych. Dieta baletnicy jest jak najbardziej zbilansowana. Bez cukru i majonezu. Główne węglowodany uzyskują z owoców, warzyw i pełnych ziaren.

Źródłem białka są ryby, drób bez skóry, a także chuda wołowina i niskotłuszczowe produkty mleczne. Oliwa z oliwek, orzechy i tłuste ryby utrzymują niezbędną równowagę tłuszczów. Baleriny zwracają szczególną uwagę na jakość jedzenia. Nie jedzą żywności zawierającej pestycydy, antybiotyki czy hormony, unikają produktów rafinowanych.

Jednak rezygnacja ze słodyczy nie jest łatwa. Dlatego czasami możesz rozpieszczać się deserami, ale rób to odpowiednio. Nie można całkowicie odmówić sobie ulubionych potraw — mimo wszystko ciało zmusi do ich zjedzenia. Trzeba ulec pokusie w granicach rozsądku — odciąć ćwiartkę standardowego kawałka ciasta i zjeść go powoli, delektując się nim, bez popijania czymkolwiek, tak, by nabrać smaku.

Zasada nr 3: Jedz często, ale mało

Tancerze jedzą często i w małych porcjach, aby utrzymać poziom energii do treningu. Jeśli baletnica będzie głodować przez cały dzień, aby zaoszczędzić kalorie na dużym obiedzie, będzie podatna na przejadanie się i nie będzie w stanie wykonać w pełni swojego potencjału na pusty żołądek.

Zalecenie się spożywanie co najmniej pięciu posiłków dziennie, w tym węglowodanów i białka w każdym posiłku. Szczególną uwagę należy zwrócić na śniadanie. Zajęcia lub próby wymagają odżywiania co dwie lub trzy godziny. W tym czasie zawodowcy zwykle ratują się sportowymi przekąskami.

Mimo powszechnego przekonania, że wieczorami baletnice żywią się powietrzem, jest to wciąż mit. Po intensywnym dniu nie sposób pozostać głodnym przez cały wieczór. Ponadto spektakle często kończą się bardzo późno. Dlatego baleriny jedzą kolację po godzinie 18 bez wyrzutów sumienia. Najważniejsze jest, aby jedzenie było lekkie niskotłuszczowe i na kilka godzin przed pójściem spać, więc jedzenie będzie miało czas na strawienie.

Zasada nr 4: Dni Wielkiego Postu

Większość baletnic przestrzega ścisłych zasad żywieniowych tylko w dni występów. W pozostałe dni mogą sobie pozwolić na ciasto, makaron i kebab w umiarkowanych ilościach. Często baletnice zyskują kilogramy po lecie — sezonie urlopów i przerw w występach.  takim przypadku na ratunek przychodzą dni postu.

W przeddzień nowego sezonu teatralnego baletnice korzystają z dni mono-diet, które pozwalają szybko schudnąć i wrócić do formy. W razie potrzeby tancerze baletowi radzą, by przez dzień pić kefir, sok pomidorowy lub jeść jabłka. Jednak nie przesadzaj — przy wyborze produktu do postu ważne jest, aby wziąć pod uwagę gusta i idiosynkrazje swojego ciała.

Zasada nr 5: 10 szklanek wody dziennie

Woda jest koniecznością podczas dużego wysiłku fizycznego. Podczas ćwiczeń dziewczyny tracą dużo płynów, co może prowadzić do poważnego odwodnienia. Powoduje to mdłości, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, a nawet skurcze.

Ponadto woda pomaga oczyścić organizm i przyspieszyć metabolizm. Dlatego baletnice zalecają picie co najmniej 10 szklanek czystej, niegazowanej wody dziennie. Ważne jest, aby pić wodę 30 minut przed posiłkami lub 1 godzinę po. Unikaj też kofeiny i alkoholu.