Jak zatamować krwotok z nosa – wszystko co należy wiedzieć na ten temat?

jak zatamować krwotok z nosa

Jak zatamować krwotok z nosa? Chyba przynajmniej raz w życiu każdy człowiek miał do czynienia u siebie z krwotokiem z nosa. Na ogól bywa to kilka kropelek, które znika tak szybko jak się pojawia. Jednak nie brakuje sytuacji, kiedy ma się do czynienia z poważniejszym krwotokiem. Nie ma co czekać. Trzeba przeciwdziałać jak najszybciej, aby krwotok został jak najszybciej zatamowany. Jak można to zrobić?

Jak zatamować krwotok z nosa samodzielnie?

Na samym początku warto działać samodzielnie. Może nie trzeba będzie od razu wzywać karetki do pomocy. Co należy trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Oto krótki instruktaż:

  • trzeba posadzić daną osobę na krześle, lekko pochylając jej głowę do przodu. Wbrew powszechnej opinii, osobie z krwotokiem nosa nie wolno odchylać głody do tyłu. W takim przypadku może bowiem dojść do zakrztuszenia się krwią, która będzie ściekać po tylnej ścianie gardła. Głowa odchylona do przodu pozwoli na swobodne wypłynięcie krwi, dzięki czemu nie dojdzie do groźnej sytuacji zagrażającej zdrowiu.
  • na kark lub na nasadę nosa należy położyć zimny okład.
  • osoba z krwotokiem powinna docisnąć sobie samodzielnie skrzydełka boczne w nosie.
  • jeżeli pomimo takich starań, krwotok z nosa nie ustaje i trwa już powyżej dziesięciu minut, należy pomyśleć jednak o wezwaniu karetki ratunkowej.

Jak zatamować krwotok z nosa – wezwanie karetki pogotowia

Wezwanie dodatkowych służb medycznych w wielu przypadkach nie okazuje się konieczne. Wystarczy zastosować powyższe kroki, aby całą sytuację dało się opanować. Bywają jednak takie sytuacje, że krew leci wartkim strumieniem. Do tego osoba krwawiąca czuje, że pomimo odchylenia głowy do przodu, krew leci jej po gardle. Takiej sytuacji nie ma co bagatelizować tym bardziej. Jak najszybciej należy dzwonić na numer alarmowy, informując ratowników o zaistniałej sytuacji. Tym bardziej, że trzeba przeciwdziałać temu, aby osoba krwawiąca nie zakrztusiła się własną krwią.

Przy tej okazji warto nadmienić, że ma się do czynienia z dwoma rodzajami krwotoków z nosa. Mowa tu o:

  • przednim krwawieniu – pochodzi z tzw. splotu Kiesselbacha. Znaleźć można go w przedniej części ze swojego nosa. To właśnie ta sytuacja, kiedy krwawienie ustępuje bardzo szybko i samoistnie.
  • tylne krwawienie – pochodzi ze splotu Woodruffa. Jest ono zdecydowanie rzadsze, ale należy wiedzieć, że jego samodzielne zatamowanie może sprawiać nie lada problem. Tym bardziej więc należy pomyśleć o konsultacji z odpowiednimi służbami medycznymi.

Dlaczego dochodzi do krwawienia z nosa?

Skoro już wiadomo jak zatamować krwotok z nosa, czas na to, aby przyjrzeć się przyczynom, które do tego prowadzą. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wnętrze nosa jest bardzo wrażliwe. Tzn. naczynia krwionośne, które to znajdują się w tym właśnie obrębie. Człowiek nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można doprowadzić do ich uszkodzenia. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić:

  • zakażenie górnych dróg oddechowych,
  • obecność ciała obcego w nosie – bardzo częsty przypadek wśród małych dzieci,
  • hemofilia i małopłytkowość,
  • miażdżyca,
  • nabyte lub wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • stres i związany z nim wzrost ciśnienia tętniczego,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • choroby nowotworowe – w tym chociażby nosogardła, zatok oraz nosa, białaczka.

Jak widać, w niektórych przypadkach do czynienia można mieć z bardzo poważnymi przypadkami, których w żadnym przypadku nie można bagatelizować. Jeżeli często dochodzi do takich sytuacji, jak najszybciej należy pomyśleć o konsultacji. W pierwszej kolejności u lekarza rodzinnego, który dalej pokieruje do odpowiednich specjalistów.

Wizyta u laryngologa

Całkiem możliwe, że skończy się na wizycie u laryngologa. To on będzie odpowiedzialny za pokierowanie leczeniem. W pierwszej kolejności będzie on musiał odpowiedzieć dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej. Jest to bardzo ważne. Tym bardziej że diagnoza może wskazać choroby nowotworowe. Zresztą, niezależnie od tego z jaką dokładnie chorobą ma się do czynienia, ważna jest prawidłowa diagnoza. Nie można bowiem zapomnieć, że im wcześniej zostanie postawiona trafna diagnoza, tym większa nadzieja na wyleczenie lub też na złagodzenie występujących objawów.

Sposoby leczenia

Istnieją różne sposoby leczenia odnoszące się do nadmiernych krwotoków z nosa. Do najczęstszych należy stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne. Są one niezwykle skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, że dobór metod leczenia uzależniony jest od tego, z jakimi dokładnie przypadkami ma się do czynienia. Niektórzy otrzymują leki hormonalne, środki nawilżające śluzówkę nosa w postaci maści, itd. Ważne jest jednak to, aby diagnoza została postawiona w prawidłowy sposób. Nie ma więc co bagatelizować tego tematu. W szczególności jeżeli chodzi o bliskich członków rodziny, którzy mogą nie do końca zdawać sobie sprawy z tego, z jak wielkim zagrożeniem mogą mieć do czynienia.