Waskularyzacja, czyli jak uwidocznić żyły i mięśnie?

Waskularyzacja

Wśród osób zajmujących się kulturystyką panuje dość powszechne stwierdzenie, że prawidłowa, dobrze wyglądająca sylwetka to taka, na której widać mięśnie, a żyły są odpowiednio podkreślone. Wiele osób także dość obrazowo porównuje mięśnie bez widocznych żył do napompowanego balona lub piłki. Nic w tym dziwnego, że pojęcie waskularyzacja jest tak popularne wśród kulturystów i osób uprawiających sport. Wyjaśniamy, czym jest to zjawisko, na czym polega i jak je uzyskać. 

Waskularyzacja – co to takiego?

Waskularyzacja to pojęcie potocznie nazywane także okablowaniem. Taka nazwa stosowana jest nie bez powodu, ponieważ cały proces polega na uwidocznieniu żył na ciele i na mięśniach, czyli na maksymalnym ich unaczynieniu. Jednocześnie waskularyzacji towarzyszy również niski poziom tkanki tłuszczowej. Istotne jest również to, że u niektórych osób efekt ten jest uzyskać łatwiej albo mają oni naturalną predyspozycję do większej widoczności żył ze względu na indywidualne uwarunkowania genetyczne. Nie oznacza to jednak, że jedni mogą ją uzyskać, a inni nie.

Kto może uzyskać efektowną waskularyzację?

Dobra wiadomość jest taka, że waskularyzację może uzyskać praktycznie każdy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą zwiększyć widoczność żył na mięśniach i nie ma tu żadnej reguły. Oczywiście należy przestrzegać ściśle określonych zasad i praktyk, aby taki efekt uzyskać.

Sposoby na osiągnięcie waskularyzacji

Dbanie o sylwetkę to proces trudny i czasochłonny. Tak samo utrzymywanie dobrej kondycji, idealnej wagi czy rozbudowanych mięśni wymaga nieprzerwanej pracy. Podobnie jest w przypadku waskularyzacji, która nie należy do najłatwiejszych procesów. Warto o tym pamiętać, by nie zniechęcić się przez brak natychmiastowych efektów. Osiągnięcie waskularyzacji jest możliwe dzięki wprowadzeniu do swojego życia kilku istotnych zmian, które uwzględniają takie czynniki jak:

  • redukcja tkanki tłuszczowej;
  • zdrowa i zbilansowana dieta;
  • odpowiednie treningi;
  • suplementacja.

Redukcja tkanki tłuszczowej podstawą waskularyzacji

Uważa się, że absolutną podstawą do uwidocznienia żył na ciele jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej. Nie bez powodu, ponieważ gromadzący się pod skórą tłuszcz skutecznie „okrywa” żyły, dlatego są mniej widoczne. Podobnie jest w przypadku mięśni, które przy wysokim poziomie tkanki tłuszczowej nie będą tak wyodrębnione, jak przy jego niższym wskaźniku. Dlatego w celu uzyskania efektownej waskularyzacji konieczne będzie zmniejszenie poziomu przyjmowanych kalorii w stosunku do ilości ich spalania. Warto pamiętać o tym, aby kaloryczność posiłków ograniczać stopniowo, nie z dnia na dzień. Uznaje się, że wysokość tkanki tłuszczowej do dobrze przeprowadzonej waskularyzacji u mężczyzn powinien być niższy niż 10%.

Dieta, a widoczność żylna

W procesie odkrywania żył na ciele przydatne będzie również wdrożenie zdrowej diety. Ta będzie sprzyjać także redukcji poziomu tłuszczu, ale i pozytywnie wpłynie na zdrowie i ogólne samopoczucie. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę, że jako pierwsze w procesie spalania biorą udział cukry, a następnie tłuszcze. Dlatego, aby osiągnąć zamierzony efekt w staraniach o upragnioną sylwetkę, konieczne będzie ograniczenie węglowodanów przyjmowanych w diecie. Najlepiej ograniczyć do minimum cukier, a także skrobię i niezdrowe tłuszcze.

Aktywność fizyczna kluczem do waskularyzacji

Jedną ze składowych w całym procesie jest oczywiście aktywność fizyczna. Treningi warto rozpisać odpowiednio wcześniej i ściśle przestrzegać określonego planu. Przez zwiększanie wydolności całego organizmu polepsza się również wydolność mięśnia sercowego, a to ma bezpośredni wpływ na zwiększony przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu żyły stają się widoczne, a mięśnie estetycznie wyrzeźbione. Dlatego najlepszym wyborem, jeśli chodzi o aktywność fizyczną przy waskularyzacji będą intensywne ćwiczenia siłowe, a także aktywność typu kardio. Treningi śmiało można rozszerzyć o bieganie na świeżym powietrzu, pływanie i jazdę na rowerze.

Suplementacja w procesie waskularyzacji

Odpowiednio dobrane suplementy mogą skutecznie wspierać w uwydatnianiu użylenia na ciele. Niektóre z suplementów wspierają przepływ krwi w organizmie, dlatego warto również wiedzieć, po które preparaty sięgnąć. Odżywki, takie jak kreatyna czy azotany i cytrulina sprawdzą się najlepiej w procesie waskularyzacji. Ten ostatni z wymienionych sprzyja produkcji argininy, która z kolei odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych, dlatego wspomniane suplementy będą strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o uwidocznienie żył.

Jak widać waskularyzacja nie należy do łatwych procesów, jednak przy zachowaniu wspomnianych zasad, jest jak najbardziej możliwa do osiągnięcia. Do uwydatnienia żył mogą dążyć mężczyźni i kobiety, osoby młodsze i starsze – w tej kwestii nie ma jasno postawionej reguły. Należy pamiętać, że waskularyzacja wymaga poświęcenia, ale i sporo wytrwałości oraz cierpliwości, ponieważ nie jest czymś, co można osiągnąć natychmiastowo z dnia na dzień.