Prezbiopia – Wszystko co trzeba wiedzieć

Co powoduje starczowzroczność?

Starczowzroczność to nazwa grupy schorzeń oczu, które wpływają na zdolność skupiania się na bliskich obiektach. Starczowzroczność jest spowodowana utratą elastyczności soczewki wewnątrz oka. Wraz z wiekiem soczewka ta stopniowo sztywnieje i traci zdolność do zmiany kształtu, gdy patrzysz na rzeczy z bliska (na przykład podczas czytania). Zwykle zaczyna się około 40 roku życia i z czasem się pogarsza. Jest normalną częścią procesu starzenia się i dotyka prawie każdego. Rozwija się powoli, ale może rozwinąć się nagle z powodu urazu oka.

Jakie są objawy starczowzroczności?

Głównym objawem starczowzroczności jest niewyraźne widzenie, które pojawia się, gdy próbujesz czytać lub wykonywać bliskie prace: Inne objawy

  • Bóle głowy — Niektórzy ludzie odczuwają bóle głowy, gdy przez dłuższy czas próbują skupić się na jednym punkcie, na przykład podczas czytania książki lub oglądania telewizji. Nazywa się to skurczem akomodacyjnym, który pojawia się, gdy mięśnie rzęskowe oka stają się zmęczone od tak długiego skupiania uwagi. S
  • Rozmyty obraz. Kiedy patrzysz na rzeczy z bliska, takie jak książki i gazety, są one rozmyte, ponieważ soczewki nie skupiają odpowiednio światła na siatkówce.
  • Zmęczenie oczu i mrużenie. Możesz mieć wrażenie, że twoje oczy są napięte lub zmęczone po długim czytaniu lub pracy przy komputerze.
  • Podwójne widzenie – Jeśli doświadczasz podwójnego widzenia, zwykle nie jest to poważny stan i istnieją sposoby na radzenie sobie z nim. W większości przypadków objawy te ustępują po soczewach kontaktowych.
  • Problemy z odczytywaniem znaków, menu lub etykiet na odległość
  • Potrzeba jaśniejszego światła podczas wykonywania zadań
  • Trudności z widzeniem obiektów znajdujących się blisko twarzy, np. patrzenie na telefon lub nakładanie makijażu.
  • Niewyraźne widzenie podczas patrzenia na odległe obiekty, takie jak znaki drogowe lub numery telefonów na reklamie.

Jak leczy się starczowzroczność?

Najczęstszym sposobem leczenia starczowzroczności są okulary lub soczewki kontaktowe. Istnieją również inne metody leczenia starczowzroczności, takie jak zabieg chirurgiczny.

  • Okulary i soczewki kontaktowe pomagają skupić się na bliskich obiektach. Robią to, zaginając promienie światła wpadające do oka, tak aby docierały do jednego punktu na siatkówce przed soczewką oka. Pozwala to wyraźnie widzieć małe obiekty z bliska i z daleka.
  • Soczewki wewnątrzgałkowe korygujące starczowzroczność – Dla osób ze starczowzrocznością, które potrzebują okularów do czytania lub dwuogniskowych, soczewki IOL mogą być wszczepiane jako trwałe rozwiązanie do korekcji wzroku przez całe życie. Dla niektórych pacjentów może to być opcja, gdy tradycyjne metody, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe, nie zapewniają już odpowiedniej korekcji wzroku. W większości przypadków pacjenci mogą wrócić do domu tego samego dnia operacji.

Jak starczowzroczność wpływa na codzienne życie?

Starczowzroczność to stan naturalny, który powoduje, że oko stopniowo traci zdolność skupiania się na pobliskich przedmiotach. Ten stan może wpływać na Twoje codzienne życie na wiele sposobów. Niektóre z wyzwań, jakie niesie ze sobą starczowzroczność, to czytanie, prowadzenie samochodu i praca na komputerze. Czytanie staje się trudniejsze, ponieważ musisz trzymać materiał dalej od oczu, aby widzieć go wyraźnie. Jazda staje się trudniejsza, ponieważ nie widzisz tak dobrze w nocy oraz potrzebujesz mocniejszych okularów do jazdy w dzień. Praca przy komputerze staje się trudna, ponieważ trzeba częściej siedzieć bliżej i mrużyć oczy lub używać okularów dwuogniskowych. Utrudnia to również ludziom wykonywanie jakiejkolwiek bliskiej pracy, takiej jak szycie lub robienie na drutach.

Jak zapobiegać lub zmniejszać nasilenie Prezbiopii ?

Jedną z najczęstszych metod zapobiegania lub zmniejszania nasilenia starczowzroczności jest noszenie okularów do czytania. Blokowanie promieni UV przez noszenie okularów przeciwsłonecznych jest również opcją łagodzenia objawów, takich jak zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie i bóle głowy związane ze starczowzrocznością. Zaleca się również, aby w miarę możliwości unikać lamp fluorescencyjnych. Oprócz tego regularnie przeprowadzaj badania oczu, aby sprawdzić, czy nie ma jaskry i zaćmy. Jaskra może powodować trwałą utratę wzroku, jeśli nie jest leczona wcześnie, a zaćma może wpływać na zdolność wyraźnego widzenia nawet w okularach lub soczewkach kontaktowych.

Krótkowzroczność a Prezbiopia

Oko to złożony narząd, który składa się z trzech głównych części: rogówki, tęczówki i soczewki. Rogówka jest przezroczystą przednią powierzchnią oka, a tęczówka jest jej kolorową częścią. Soczewka znajduje się za nią i pomaga skupić światło na siatkówce. Krótkowzroczność to błąd refrakcji, który pojawia się, gdy promienie światła z odległych obiektów skupiają się przed, a nie na lub za siatkówką, powodując, że obrazy wydają się rozmazane i zniekształcone. W starczowzroczności, która pojawia się wraz z wiekiem, dochodzi do wzrostu naturalnej krzywizny soczewki, która uniemożliwia prawidłowe skupienie światła na siatkówce.