Promieniowanie UV – jakie niesie za sobą konsekwencje dla skóry?

Skóra człowieka jest narażona na wpływ promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, jednak w okresie letnim ze szczególną intensywnością. Ekspozycja słoneczna pozytywnie wpływa na syntezę witaminy D, jednak może nieść za sobą negatywne konsekwencje, związane z oddziaływaniem na skórę promieni UV. Sprawdź jak ograniczyć ich szkodliwość

Promieniowanie UV – rodzaje i wpływ na skórę

Promieniowanie ultrafioletowe, z którym możemy mieć styczność to przede wszystkim promienie UVA, stanowiące około 90% składu szkodliwego promieniowania oraz UVB, będące w tym zestawieniu około pięcioprocentowym składnikiem. Pozostałą część promieni ultrafioletowych stanowią UVC o największej sile, jednak są one w przeważającej części wchłaniane przez dziurę ozonową. Promieniowanie UVA o największej długości fali (320 do 400 mm) docierają do skóry właściwej, odpowiedzialne są za przedwczesne starzenie się skóry oraz zmiany w DNA komórkowym, mogą być przyczyną chorób skórnych, w tym zmian nowotworowych. Promieniowanie UVB o zakresie fal 280 do 320 mm odpowiadają przede wszystkim za opaleniznę krótkotrwałą i rumień, tworzący się na skórze podczas nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Jak ograniczyć szkodliwy wpływ UVB na skórę?

Promieniowanie UVB, które szczególnie przyczynia się do powstawania oparzeń skóry pod wpływem ekspozycji słonecznej to jedna z głównych przyczyn dyskomfortu latem. Pobudza ono melanocyty do tworzenia w skórze melaniny, barwnika odpowiedzialnego za powstawanie opalenizny. Koloryt jest jednak dodatkiem do procesu obronnego warstw skóry, powstającego w celu ochrony przed poparzeniem. Aby ograniczyć wpływ UVB na skórę warto używać kosmetyków z filtrem, przeznaczonych do swojego typu skóry oraz unikać bezpośredniej ekspozycji słonecznej w czasie, gdy promieniowanie słoneczne i UVB są najbardziej intensywne, czyli w okresie pomiędzy godziną 10.00 a 15.00. Szczególnie należy chronić skórę noworodków, niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.

Promieniowanie UV – chroń skórę w każdym wieku

Ochrona skóry przed skutkami promieniowania UV powinna być stosowana u osób w każdym wieku i dostosowana do specyfiki potrzeb. U niemowląt oraz małych dzieci należy stosować najwyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej, SPF 50 oraz wybierać produkty, niepowodujące powstawania reakcji alergicznych na skórze. Delikatne kosmetyki muszą być łatwe w aplikacji, szybkowchłanialne oraz odporne na wodę. W trakcie kąpieli aplikację trzeba powtarzać co około 20 minut. U osób dorosłych stopień ochrony należy dopasować do karnacji, dla osób starszych, których skóra jest już wiotka i cieńsza, podobnie jak u dzieci stosujemy wysoką ochronę oraz antyalergiczne formuły.

Co jest receptą na bezpieczny kontakt skóry ze słońcem?

Bezpieczeństwo ekspozycji słonecznej zapewniają wysokiej klasy, prawidłowo stosowane kosmetyki z filtrem UV oraz umiar w kontakcie ze słońcem. Skórę należy stopniowo przyzwyczajać do ekspozycji, by uniknąć poparzeń. Nie należy korzystać z promieni słonecznych w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania UV oraz rozsądnie dobierać czas słonecznej ekspozycji. Wybieraj miejsca częściowo zacienione, nie leż na słońcu bez ruchu, unikając bezpośredniej ekspozycji konkretnych partii ciała. Równomierna opalenizna tworzy się gdy jesteś w ruchu. Chroń głowę (zwłaszcza u najmłodszych) przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.