Łaskotanie w gardle pobudzające kaszel – jak temu zaradzić?

Początki przeziębienia potrafią przyjść znienacka. Jednego dnia człowiek czuje się dobrze, a następnego już wie, że jeśli czegoś nie zrobi, to nazajutrz sytuacja się pogorszy. Jednym z tych męczących objawów jest łaskotanie w gardle pobudzające kaszel. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważniejszych skutków chorobowych. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak sobie z nią poradzić? Czy domowe sposoby wystarczą?

Łaskotanie w gardle pobudzające kaszel – co, jak i kiedy?

Największą zmorą przy początku choroby jest łaskotanie w gardle pobudzające kaszel. Jeśli gardło łaskocze, naturalnym odruchem organizmu jest próba pozbycia się tej niedogodności. Dlatego występuje kaszel. Niestety jest to tylko błędne koło, ponieważ poprzez kaszel powstają kolejne podrażnienia, a co za tym – łaskotanie w gardle przybiera na sile.

W większości przypadków jest to dopiero początek przeziębienia, które przy zaniedbaniu może przerodzić się w coś więcej. Zazwyczaj da się go pozbyć albo zatrzymać jego dalszy rozwój, ale trzeba zacząć działać jak najszybciej i próbować wielu różnych sposobów.

Domowe sposoby na łaskotanie w gardle pobudzające kaszel

Pierwszą deską ratunku w przypadku takiego objawu są domowe sposoby, które można wdrożyć w każdym momencie. Najczęściej są one skuteczne w początkowych fazach nowo powstałych dolegliwości, ale tylko pod warunkiem, iż będzie się je stosować regularnie.

Sól, czyli pierwszy krok przy łaskotaniu w gardle pobudzającym kaszel

Coś, co prawie każdy ma w domu, to sól. Jak się okazuje, nie służy ona wyłącznie do gotowania, ale można skorzystać z jej właściwości także przy uciążliwym łaskotaniu w gardle pobudzającym kaszel. Dzięki swoim antybakteryjnym działaniu jest ona idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy. Wystarczy do szklanki ciepłej wody wsypać połowę łyżeczki soli i dokładnie wymieszać roztwór tak, aby sól się rozpuściła. Następnie należy dokładnie wypłukać tym gardło.

Płukanki z szałwii jako podstawa przy łaskotaniu w gardle

Nie każdy ma ją w domu, ale warto się w nią zaopatrzyć na przyszłość. Szałwia potrafi działać cuda, jeśli chodzi o odkażanie podrażnionych miejsc. Podobnie, jak w przypadku roztworu z soli, tutaj napar z szałwii służy do cyklicznego płukania gardła. Ważne, żeby był on ciepły, a także należy utrzymać regularność. Optymalnie powinno się to robić co najmniej dwa razy dziennie.

Tabletki nawilżające gardło przy łaskotaniu w gardle pobudzającym kaszel

Najprostsze rozwiązanie, choć nie każdy ma je na wyciągnięcie ręki. Mimo wszystko warto wybrać się do apteki i kupić kilka produktów na zapas. Chodzi oczywiście o tabletki do ssania nawilżające gardło. Dla dzieci mogą one mieć niepożądaną formę, dlatego w tym przypadku lepiej poprosić o lizaki przeznaczone do łagodzenia podrażnień. W obydwóch przypadkach chodzi o jedno – żeby leczyć łaskotanie w gardle pobudzające kaszel doraźnie.

Preparaty do płukania gardła, które pomogą przy łaskotaniu w gardle

Istnieje szereg preparatów przeznaczonych wyłącznie do płukania gardła. Można je nabyć zarówno w aptece, jak i w sklepie zielarskim. Część z nich ma formę płynu, który należy zmieszać z wodą w odpowiednich proporcjach, natomiast inne to po prostu proszek do rozpuszczenia w wodzie. Najlepiej jest zapytać osobę sprzedającą o produkt, który da największą ulgę.

Łaskotanie w gardle pobudzające kaszel – nawilżanie

Nie da się ukryć, że podstawową zasadą przy łaskotaniu w gardle pobudzającym kaszel jest nawilżenie. Mogłoby się to wydawać wręcz oczywiste, ale nie każdy w pośpiechu, aby jakkolwiek sobie pomóc, dochodzi do takiej konkluzji. Co więc należy robić, aby skutecznie nawilżyć podrażnione gardło?

  1. Z nawilżeniem kojarzy się jedno – woda. To właśnie ona gra tutaj pierwsze skrzypce. Kiedy łaskotanie w gardle nie daje spokoju, najlepszym sposobem jest regularne popijanie ciepłego napoju małymi łyczkami. Niekoniecznie musi to być właśnie woda, ponieważ dobrze sprawdzą się też łagodne herbatki czy nawet zioła na kaszel, które można nabyć w sklepie zielarskim.
  2. Nie jest to pomysł, który można uznać za konieczność czy oczywistość przy podrażnionym gardle, ale jak najbardziej w takim przypadku może sprawdzić się guma do żucia. Pobudza ona pracę ślinianek, co skutkuje wzmożonym przełykaniem śliny, a co za tym idzie – nawilżeniem gardła.
  3. Dla osób, które lubią podjadać między posiłkami, dobrym rozwiązaniem będzie kisiel czy budyń. Są one ciepłe, więc jak najbardziej nadają się do tego, aby za ich pomocą nawilżyć gardło.

Kiedy wybrać się do lekarza przy łaskoczącym gardle?

Domowe sposoby nie zawsze pomagają. Można wykorzystać je wszystkie, a i tak nie ma stuprocentowej pewności, że na pewno będzie dobrze. Być może spowolnią tylko proces chorobowy albo nieco go złagodzą, ale ostatecznie może wystąpić potrzeba pójścia do lekarza rodzinnego. Kiedy łaskotanie w gardle przerodzi się w mocny ból, a lekki kaszel zacznie być uciążliwy, będą to najlepsze wskazówki na to, żeby umówić się na wizytę ze specjalistą.

Łaskotanie w gardle pobudzające kaszel w gruncie rzeczy nie jest rzadkim objawem, ale nie każdy wie, jak dokładnie sobie z nim poradzić. Często jest on też ignorowany, ponieważ w zabieganej codzienności nie ma czasu na tak trywialne problemy. Warto jednak zająć się nim odpowiednio wcześnie, ponieważ dzięki temu można uniknąć długiej, męczącej choroby, która wyklucza ze swobodnego funkcjonowania na dłuższy czas.