Bezpieczeństwo i higiena – złote zasady zakładania soczewek

Soczewki kontaktowe korygujące wadę wzroku w znaczącym stopniu poprawiają jakość życia osoby, która się z nią zmaga. Jeżeli rozpoczyna się swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi, koniecznie trzeba dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób je zakładać oraz zdejmować. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa mogłoby bowiem prowadzić do zakażenia spojówek, zarówno wirusowego, jak i bakteryjnego.

W jaki sposób należy zakładać szkła kontaktowe?

Nad tym, jak zakładać soczewki zastanawiają się zazwyczaj osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ich noszeniem. Nawet jeśli użytkuje się je już od dłuższego czasu, warto byłoby przyjrzeć się temu, czy zakładanie oraz zdejmowanie soczewek przebiega u nas w prawidłowy sposób. Jeśli nie, zawsze można dowiedzieć się jak zakładać soczewki i wdrożyć zasady bezpieczeństwa w życie. Najważniejsze jest to, aby dokładnie umyć ręce wodą z mydłem i osuszyć je. Następnie należy ostrożnie wyjąć soczewkę z pudełka i w razie potrzeby przepłukać ją płynem. W tym momencie trzeba też sprawdzić, czy soczewka nie wywinęła się w drugą stronę. Kolejnym krokiem będzie przytrzymanie górnej powieki, co pomoże zwalczyć naturalny odruch mrugania. Później nie pozostaje już nic innego jak delikatne umieszczenie soczewki na oku. Czynność tę należy powtórzyć z drugim okiem.

Jak prawidłowo zdejmować soczewki?

Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, jak zakładać soczewki, ale również i o tym, jak ściągać soczewki. Podobnie jak w przypadku ich zakładania, pierwszym krokiem powinno być umycie i osuszenie dłoni. Później ostrożnie należy zbliżyć swój wskazujący palec do oka tak, aby dotknąć dolnej krawędzi szkła kontaktowego. Następnie, nie pozostaje już nic innego jak zsunięcie jej w dół i ściśnięcie przy pomocy palca wskazującego oraz kciuka. Potem wystarczy już tylko umieścić soczewkę w pojemniku z płynem bądź wyrzucić ją, jeżeli była jednorazowa. Tę samą czynność powtarza się z drugim okiem.

Przed jakimi problemami mogą ustrzec złote zasady zakładania soczewek?

Wiedza o tym, jak zakładać soczewki w prawidłowy sposób jest bardzo istotna, a więc nie należy jej bagatelizować. Jeżeli nie będzie przestrzegać się zasad bezpieczeństwa i higieny, z dużym prawdopodobieństwem dojdzie w końcu do stanu zapalnego. Brudnymi dłońmi w bardzo łatwy sposób można bowiem przenieść do oka bakterie czy wirusy. Zanim zatem zaczniemy zastanawiać się w ogóle nad tym, jak zdjąć soczewki, upewnijmy się co do tego, że nasze ręce są porządnie umyte.

Gdzie można nauczyć się prawidłowego zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych?

Mało kto wie od razu, jak zakładać soczewki w prawidłowy sposób. Nie ma w tym absolutnie nic złego, a dobra wiadomość jest taka, że bardzo łatwo można dojść do wprawy. Wyjątkowo pomocne mogą okazać się różnego rodzaju filmiki instruktażowe, dostępne bezpłatnie w Internecie. Warto korzystać też z grafik, zamieszczanych na przykład na stronach internetowych poświęconych okulistyce. Najważniejsza wydaje się być jednak praktyka. Na początku zakładanie i ściąganie szkieł kontaktowych może zajmować naprawdę sporo czasu. Po kilkunastu dniach większość osób dochodzi jednak do wprawy, a po kilku tygodniach soczewki są zakładane i zdejmowane w sposób niemalże intuicyjny.