Jak przygotować przyjazny dziecku ogród i taras

Często dorosłym brakuje pomysłów jak urozmaicić ogródek pod kątem stworzenia ciekawych miejsc dla zabaw dziecięcych na świeżym powietrzu. A przecież czas spędzony we własnym ogródku, to nie tylko opalanie się czy grillowanie. Maluchy wymagają aktywności, przygody, poznawania otaczającej ich przyrody. Zarazem warto zadbać o to, by miejsce zabawy, jakim ogród być powinien, będzie dla dziecka jak najbezpieczniejsze. Dbanie o dzieci i ich potrzeby nie musi być tak trudne i skomplikowane.

Odpowiednie meble ogrodowe

Meble ogrodowe są podstawowym elementem wystroju ogrodu i tarasu, który pozwala na komfortowy wypoczynek. Meble ogrodowe jednak często wykonywane są z przeróżnych tworzyw sztucznych i bywają bardzo twarde oraz miewają ostre krawędzie,  które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla mniejszych dzieci. Rozwiązaniem może być pokrowiec na meble ogrodowe, który nie tylko zabezpieczy same meble, ale również sprawi, że będą one wygodniejsze. Pokrowiec na meble ogrodowe można zakupić w różnych sklepach z ofertą ogrodową (narzędzia warsztatowe, sadzonki roślin, huśtawka ogrodowa, półprodukty na domek na drzewie), bądź, z odrobiną motywacji i podstawowych krawieckich umiejętności, można go zrobić samemu. Pokrowiec na meble ogrodowe to bardzo prosty sposób, by sprawić, że taras i ogród będą przyjemniejsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Dbanie o dzieci ich potrzeby stanie się prostsze.

Rośliny, które nie zaszkodzą dziecku

Niemal w każdym ogrodzie można znaleźć rośliny, które w mniejszym lub większym stopniu będą zagrożeniem dla młodszego dziecka (3-10 l). Składają się na to rośliny trujące (szczególnie groźne są te o atrakcyjnych owocach), wytwarzające ciernie oraz wywołujące alergie. Kwiaty ogrodowe oraz zieleń w ogrodzie może posłużyć dzieciom jako kryjówki, „bazy” i poletka eksperymentalne. W miejscach placu zabaw powinno się wybierać kwiaty ogrodowe i rośliny, które nie będą stanowiły zagrożenia. Lista takich kwiatów ogrodowych jest szeroka, natomiast na wyróżnienie zasługują zielistka oraz paproć ogrodowa. W sezonie wiosennym, kiedy prace w ogrodzie dopiero się zaczynają na Kaufino można znaleźć oferty promocyjne sklepów, w których znaleźć można sadzonki wielu roślin, akcesoria ogrodowe, narzędzia warsztatowe oraz, przykładowo, surowce do budowy domku na drzewie. Mowa tu przykładowo o ofertach promocyjnych, takich jak Castorama oferta promocyjna oraz oferta Bricomarche.

Zielistka to jedna z najłatwiejszych w uprawie, a przy tym niezwykle atrakcyjna roślina, której wygląd kojarzy się z trawą ozdobną. Tworzy gęste i zwarte kępy, osiągające ok. 30 cm. Korzenie zielistki są bulwiaste i przystosowane do magazynowania wody w czasie suchego lata. Dzięki temu doskonale znosi ona ewentualne zaniedbania w podlewaniu. Zielistka za pomocą liści usuwają z otoczenia trujące substancje: formaldehyd, ksylen, toluen, amoniak.

Z kolei paproć ogrodowa kojarzy się z lasem, chłodnym cieniem i dlatego chętnie sadzimy je pod drzewami, gdzie wprowadzają nastrój tajemniczości. Dzięki podziemnym kłączom rozrastają się szeroko i zdobią ogród przez długie lata. Paproć ogrodowa (np. pióropusznik, marsylia, długosz) dobrze się czuje nad ogrodowym stawem, gdzie podłoże jest wilgotne. Niektóre (jak np. podejźrzon) mogą rosnąć w nagrzanych i suchych załomkach murów i w ogródkach skalnych, gdzie sadzimy gatunki o niewielkich rozmiarach.

Huśtawka dla dzieci i domek na drzewie

Huśtawka dla dzieci to podstawa. Zamontowana na stelażu metalowym, zawieszona na drzewie, kupiona, zrobiona, z opony, drewniana. To nie jest istotne. Dzieci spędzają na huśtawkach najwięcej czasu ze wszystkich atrakcji placów zabaw, a przy okazji ruchy wahadłowe wpływają na dziecko wyciszające. Warto pamiętać, aby huśtawka ogrodowa zlokalizowana była w miejsce nie narażonym na słońce i w zasięgu oczu osoby dorosłej.  Huśtawka ogrodowa powinna być wygodna, bezpieczna i stabilna. Huśtawki ogrodowe montuje się na specjalnych stelażach lub na konarze drzewa. Te posiadające liny są bezpieczniejsze od huśtawek zawieszonych na metalowych prętach czy łańcuchach. Należy unikać twardych siedzisk, np.: z metalu. Dużo odpowiedniejsze dla dziecka będą siedziska z drewna lub tworzywa sztucznego. Oferty promocyjne różnych sklepów znaleźć można na Kaufino, gdzie znajduje się oferta Bricomarche oraz Castorama, które oferują wyposażenie ogrodowe, w tym huśtawki, piaskownice oraz meble ogrodowe. Huśtawka dla dzieci często przeceniana jest w sezonie wiosennym, kiedy prace w ogrodach wrą po sezonie zimowym.

Domek na drzewie to marzenie każdego dziecka. Jeśli gdzieś w ogrodzie znajduje się jakieś duże, stare drzewo, to domek można umieścić właśnie na nim. Jeśli nie, to istnieją również domki na podwyższeniu, które mogą stanąć niezależnie, w którymś z kątów ogródka. Domek na drzewie można zbudować samemu, jeśli mamy odpowiednie umiejętności i narzędzia warsztatowe, ale można również zlecić pracę odpowiedniej firmie, bądź kupić gotowy domek z montażem.