Format A3 jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych zaraz po A4 i A5. Każdy miał z nim kiedyś styczność czy to w szkole, czy w pracy. Jest to format większy niż ten standardowy powszechnie używany w domach i urzędach. W domu używamy rozmiaru A4 z praktycznego względu, czyli zaoszczędzenia miejsca. Warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie dokładnych wymiarów (w różnych skalach), możliwości zastosowania oraz stosunku A3 względem innych formatów. Warto często po niego sięgać, ponieważ można wynieść z tego sporo korzyści. Zachęcam do przeczytania.
Kartka A3 w stosunku do innych formatów
Format A3 jest dokładnie dwukrotnie większy niż format A4 i czterokrotnie większy niż A5 (jest to popularny rozmiar zeszytów szkolnych). Analogicznie rozmiar A3 jest dwukrotnie mniejszy niż A2 i tak dalej. Tutaj najważniejsze zależności formatów:
- A6 x 2 = A5,
- A5 x 2 = A4,
- A4 x 2 = A3,
- A3 x 2 = A2,
- A2 x 2 = A1.
Jak widać zależność między formatami jest bardzo przejrzysta. Wymiary kartek występują od A0 do A10 (26 × 37 mm). Jako ciekawostkę można dodać, że powierzchnia w mm dla kartki A3 wynosi 1250 mm².
Dokładne wymiary kartki A3 według różnej skali
Są to oczywiście takie, które wykorzystywane są najczęściej. Warto zaznaczyć, że format A3 występuje w trzech różnych seriach jako B3 (353 x 500 mm) i C3 (324 x 458 mm). Seria B na ogół stosowana jest do druku plakatów i grafik zaś C do wszelkiego rodzaju folderów oraz kopert. Poniższe wymiary tyczą się najczęściej stosowanej serii A, mającej najszersze zastosowanie.
Wymiary w milimetrach:
- 420 x 297 mm,
Wymiary w centymetrach:
- 42 x 29,7 cm,
Wymiary w calach:
- 11,69” x 16,54”,
Wymiary w punktach:
- 841,9 x 1190,6 pt.
Wymiary w pikselach:
- 3508 x 4961 pks.
Przeznaczenie formatu A3
Korzystają z niego zarówno nauczyciele w szkołach, uczelniach, jak i pracownicy firm lub korporacji. Fantastycznie sprawdzi się do prezentacji graficznej, wszelkiego rodzaju tabel, diagramów i wykresów, a nawet map geodezyjnych. Jest to najczęściej wykorzystywany wymiar do druku map miast. Korzystają z niego studenci kierunków graficznych i projektanci, wykorzystując go do rysunków technicznych, firmy z kolei używają go do plakatów reklamowych. Są z niego robione także ulotki ze względu na kilka kombinacji składania papieru. Wachlarz zastosowań jest naprawdę bardzo szeroki, a to jedynie kilka przykładów.
Podsumowanie
Być może artykuł ten będzie dla wielu inspiracją do tego, aby sięgnąć po ten format. Jest on opłacalny przy wydruku ze względu na dostępność i niskie koszty. Większość biurowych drukarek posiada możliwość drukowania na papierze A3. Jeżeli zależy ci na estetyce, to zdecydowanie warto go wybrać. Przy okazji zyskasz w oczach innych jako profesjonalista, co z pewnością doda ci pewności siebie w czasie prezentacji. Jest to tak zwany złoty środek, format, który jest zarówno przejrzysty, jak i kompaktowy.