Śpiworki niemowlęce – wybawienie rodziców na mroźne pory roku

Śpiworki niemowlęce to znakomita alternatywa dla tradycyjnej kołderki czy kocyka. Doskonale sprawdzają się w łóżeczku, kołysce, a także wózku. Używać można ich przez cały rok, jednak prawdziwym wybawieniem są jesienią i zimą. Dlaczego? Oto lista korzyści ze śpiworków niemowlęcych!

Kiedy przydają się zimowe śpiworki dziecięce?

Śpiworki niemowlęce zimowe to te dedykowane w chłodniejszej porze roku. Występują w kilku wersjach. Popularne są zarówno śpiworki do spania, jak i śpiworki do wózka. Te pierwsze przeznaczone są do użytku wewnętrznego, te drugie idealnie sprawdzą się w czasie spacerów w mroźne dni. Dzięki temu, że zazwyczaj zimowe śpiworki do wózka są wyposażone w otwory na pasy, mogą również służyć jako te do fotelika samochodowego. Ich domowe wersje często posiadają natomiast zabudowany dół, który chroni stópki przed wyziębieniem i zapobiega odkopywaniu się.

Zimowe śpiworki to dobry wybór na mroźniejsze dni. Używać można ich jesienią oraz zimą, kiedy temperatury na zewnątrz zaczynają oscylować wokół 0 lub spadają jeszcze niżej.

Dlaczego śpiworki niemowlęce są dobrym wyborem na zimę?

Niskie temperatury panujące jesienią i zimą sprawiają, że należy przyłożyć większą uwagę do zapewnienia maluszkowi komfortu cieplnego. Jest on niezbędny zarówno w domu, jak i na zewnątrz – w czasie spacerów. Problem z jego zagwarantowaniem pojawia się w przypadku bardzo ruchliwych niemowlaków. Dla dzieci śpiących niespokojnie, przemieszczających się podczas snu czy “rozkopujących”, tradycyjny kocyk, czy kołderka nie jest dobrym rozwiązaniem – o wiele lepszym jest natomiast śpiworek. Zapewnia on maluchowi maksymalny komfort cieplny i szczelnie go otula. Dzięki temu, maluchowi nie tylko w czasie snu jest ciepło, ale także czuje się on bezpiecznie – niemal jak w brzuszku u mamy. Poczucie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia, kiedy to niemowlę dopiero poznaje otaczający go świat. Mimo szczelnego otulenia śpiworki niemowlęce zapewniają dużą swobodę ruchów. Dziecko ma w nich możliwość obrócić się z plecków na brzuszek, a tym samym zająć wygodną pozycję do snu.

Jakie śpiworki sprawdzają się zimą?

Śpiworki są akcesorium, które świetnie sprawdza się przez cały rok. Latem i wiosną dobry wybór stanowią te muślinowe lub bawełniane, w zimie lepszym wyborem są modele uszyte z grubszych materiałów. O tym, czy śpiworek będzie odpowiedni na mroźne dni, mówi oznaczenie TOG. Im temperatura jest niższa, tym ten wskaźnik powinien być wyższy. Te do wózka/gondoli dodatkowo wykonywane są z materiałów odpornych na wilgoć oraz posiadają kaptur chroniący główkę. Dzięki temu zapewniają one ciepło, nawet kiedy pada śnieg, deszcz czy wieje duży wiatr. Pod tym względem śpiworki są o wiele lepsze niż tradycyjne kocyki, które wykonywane są z nasiąkliwych tkanin.

Wybierając śpiworek dziecięcy na zimę, warto zwracać uwagę nie tylko na oznaczenie TOG, ale też na to czy został on wykonany z bezpiecznych i certyfikowanych materiałów. Najlepszą opcją są śpiworki posiadające Certyfikat OEKO-TEX 100 klasa I, a także z wypełnieniem lekkim, ciepłym i antyalergicznym.