Jak przygotować malucha na pierwszą wizytę na basenie?

Pierwsze wyjście na basen z małym dzieckiem może być momentem niezwykle stresującym w życiu każdego rodzica. Jak odpowiednio przygotować malucha – i jego garderobę – na zabawy w wodzie? Czy wygodne stroje kąpielowe dla dzieci muszą mieć prosty i mało sympatyczny krój? Niekoniecznie! Przeczytaj poniższy artykuł, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat planowania rodzinnej wizyty na basenie!

Pierwszy raz na basenie z dzieckiem – kiedy?

Zastanawiasz się, kiedy jest najlepsza pora na zabranie swojej pociechy po raz pierwszy na basen? Ta decyzja zależy przede wszystkim od dwóch czynników – Twojej inicjatywy oraz stanu niemowlaka. Obawiasz się, że jest za wcześnie na tak poważny krok? Wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie: „czy maluch już sam trzyma główkę?”. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to Twój problem został rozwiązany!

Większość dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia, jest gotowych na wspólną zabawę w wodzie. Jako rodzic masz prawo czuć się niepewnie przy pierwszym kontakcie niemowlaka z pływalnią. Jeszcze do niedawna obecność takich maluchów na basenie budziła wątpliwości. Dziś jest to coś naturalnego, a przede wszystkim bezpiecznego! Jeśli chcesz zyskać pewność, czy Twoje dziecko nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, zgłoś się do pediatry. Warto zaopatrzyć się również w zapas pieluszek kąpielowych!

Rodzaje strojów kąpielowych dla maluchów

Stroje jednoczęściowe, spodenki, czepki… Wbrew pozorom dziecięca garderoba jest naprawdę różnorodna. Rodzice mają do dyspozycji mnóstwo fasonów, zarówno tych dedykowanych chłopcom, jak i dziewczynkom. Podstawowe rodzaje kostiumów kąpielowych dla dzieci to:

  • jedno lub dwuczęściowe,
  • kąpielówki,
  • kombinezony.

Inne modele będą przeznaczone do zabawy na plaży, inne do pływania. Wybór kostiumu powinien być przemyślany pod kątem przeznaczenia. Na basenie sprawdzają się przede wszystkim stroje jednoczęściowe, które zapewniają pełną wygodę w trakcie ruchu, dzięki przylegającym materiałowi.

Wygodne stroje kąpielowe dla dzieci, czyli jakie?

Wybierając wygodny strój kąpielowy dla dziecka, kieruj się w pierwszej kolejności jego wiekiem i potrzebami. W końcu nie każda dziewczynka czuje się komfortowo w stroju dwuczęściowym. Twoja pociecha powinna się aktywnie bawić, a nie krępować i martwić np. o podwijający się materiał. Jakie czynniki trzeba jeszcze wziąć pod uwagę? Oto kilka najważniejszych kryteriów, które musi spełnić dobry, uniwersalny kostium nie tylko na basen, ale i na plażę:

  • filtr np. UV50+ – wybieraj materiały z dodatkową osłoną, które ochronią skórę Twojego dziecka przed szkodliwym promieniowaniem w upalny dzień np. na odkrytym basenie;
  • elastyczny materiał – np. poliester lub elastan, a jeśli zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach, postaw na produkty powstałe z tworzyw z recyklingu;
  • certyfikat GOTS – daje gwarancję, że strój powstał w etycznych i ekologicznych warunkach, a także spełnił wysokie wymagania względem jakości;
  • obecność pływaczek – dodatkowy element w kostiumach przeznaczonych do nauki pływania, ułatwiają utrzymanie się na wodzie.

Dobrze dopasowany strój dodaje dziecku pewności siebie, czyniąc pobyt na basenie komfortowym i przyjemnym. Pamiętaj, że to Ty jako rodzic dbasz o bezpieczeństwo malucha. Zbyt obcisły kostium może prowadzić do otarć skóry, więc musisz zachować szczególną ostrożność, jeśli decydujesz się na kąpielisko pod gołym niebem – promienie słońca i pot w połączeniu z ciasnym strojem mogą negatywnie wpłynąć na delikatne ciało dziecka.