Jak wybrać dobrej jakości dzianinę?

Dzianina to jeden z najpopularniejszych materiałów. Dzięki dobrej jakości, trwałości i elastyczności, z dzianiny można przygotować praktycznie każdy element garderoby. Dlatego materiał ten jest często używany zarówno przez profesjonalne krawcowe, jak i osoby, które szyją same w domu.

Dzianina to materiał, który wyróżnia się tym, że do jego produkcji użyto tylko jednego rodzaju nitki. Najpopularniejsze rodzaje dzianin to np. bawełna i elastan, welur, interlock, singiel jersey czy wiskoza. Dzianinę tworzy się na szydełkarkach lub na osnowarce, w procesie dziania, który polega na formowania oczek z jednej lub wielu nitek i wzajemnym ich łączeniu, w wyniku czego powstaje powierzchnia materiału. Dzianinę najczęściej wykorzystuje się do produkcji swetrów, skarpet, czapek czy szalików. Można z niej jednak stworzyć także sukienki czy T-shirty.

Jakie są zalety dzianiny?

Dzianina to materiał, który ma wiele zalet, dlatego świetnie nadaje się do szycia. Przede wszystkim jest to materiał bardzo wytrzymały. Niełatwo go podrzeć, a także jest odporny na częste pranie czy prasowanie. Dużą zaletą jest też elastyczność dzianiny, jej lekkość oraz przewiewność, dzięki czemu z materiału tego można wykonać wygodne i uniwersalne ubrania, które dodatkowo łatwo dopasują się do kształtu ciała. Materiał jest przyjemny i miękki w dotyku, a także bezpieczny dla skóry, gdyż nie uczula i tym samym zapewnia wysoki komfort użytkowania. Na rynku jest duży wybór dzianiny w różnych kolorach oraz o różnych wzorach, co pozwala stworzyć z niej praktycznie wszystko. Kolejnym plusem jest to, że mimo wielu zalet dzianina ciągle pozostaje stosunkowo niedrogim materiałem.

Po czym poznać, czy dzianina jest dobrej jakości?

Kupując dzianinę warto zwrócić uwagę na jej cechy takie jak rozciągliwość, rodzaj splotu czy jakość nadruku. Dzianina dobrej jakości mocno się rozciąga, a następnie szybko wraca do pierwotnego kształtu. Dobrą rozciągliwością charakteryzują się zwłaszcza dzianiny z domieszką elastanu. Dzianina nie może też mieć skłonności do podwijania się na brzegach. Ważnym parametrem, na który też trzeba zwrócić uwagę jest gramatura dzianiny, która określa ciężar danego materiału. Zależy to od grubości włókien, wagi i splotu. Czasem mamy materiały, które sprawiają wrażenie grubych, ale w rzeczywistości są lekkie, bo wykorzystywana jest puszysta przędza. Wybór dzianiny warto też zawsze dostosować do tego, jakie ubranie chcemy uszyć. Inna dzianina sprawdzi się lepiej jako materiał na spodnie, a inna np. na spódnicę. Dzianina musi też charakteryzować się wysoką wytrzymałością, aby uszyte z niej ubranie zachowało swoją jakość na dłużej i łatwo nie ulegało np. podarciu. Jeżeli na dzianinie znajduje się jakiś nadruk to musi on być dobrej jakości tak, aby nie pękał podczas rozciągania dzianiny. Technika nadruku powinna być specjalnie dostosowana do dzianiny. Trzeba też pamiętać, że to jakie będzie zastosowanie dzianiny w dużym stopniu zależy też od jej splotu. Dzianiny rządkowe lepiej sprawdzą się np. do zrobienia swetra czy szalika, a dzianiny kolumienkowe to koronki, tiule czy materiał na bieliznę. Przed zakupem dzianiny trzeba sprawdzić, gdzie i jak jest on produkowana, gdyż odpowiednia drukarnia dzianin, to gwarancja wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów, które powstały przy wykorzystaniu profesjonalnych maszyn.