Kilogramy a gramy
Zarówno gramy jak i kilogramy to jednostki służące do określania ciężaru (np masy ciała – tutaj stosowane są kilogramy lub ilości składników potrzebnych według przepisu – w tej sytuacji z reguły wykorzystuje się gramy). W układzie SI (Międzynarodowy Układ Jednostek Miar) przyjęte zostały oznaczenia:
-
1 kilogram = 1kg
-
1 gram = 1g
Wynika z tego, że oznaczenia te są identyczne na całym świecie, co pomaga w uniknięciu wszelkich nieporozumień oraz w ujednoliceniu i ułatwieniu przekazywania informacji w skali globalnej.
Ile gramów to kilogram?
W jednym kilogramie mieści się 1000 (tysiąc) gram:
-
1kg = 1000g
Dla wielu osób jest to podstawowa informacja, natomiast niektórzy mogą mieć trudności z jej zapamiętaniem, z uwagi na posiadanie dysleksji lub z uwagi na fakt, że istnieją również inne, dodatkowe, jednostki wyrażania masy. Jedną z nich jest dekagram, który wynosi 10g (tym samym 0,01kg).
Kiedy przeliczać gramy na kilogramy i na odwrót?
Potrzeba przeliczania jednostek masy pojawia się dosyć często, najczęściej podczas gotowania i przygotowywanie posiłków, gdy w przepisie podaną mamy ilość produktu w kilogramach, a używana przez nas waga kuchenna wskazuje wartości wyrażane w gramach. Waga produktu jest również istotna dla osób dbających o swoją dietę, którzy zwracają szczególną uwagę na wartości odżywcze spożywanych produktów. Oczywiście przeliczenia wykonywane mogą być w obie strony. Zdarzają się również przypadki, gdy pojawia się potrzeba wyrażenia w gramach masy ciała, która w przeważającej większości podawana jest w kilogramach.
W każdym przypadku warto znać sposób zamiany kilogramów na gramy, a gramów na kilogramy. Jest to praktyczna umiejętność, którą wykorzystać możemy podczas codziennych czynności, m.in. w czasie zakupów. Potrzebne obliczenia nie należą z pewnością do skomplikowanych, więc wykonać je możemy w pamięci lub z wykorzystaniem kalkulatora dostępnego w każdym telefonie komórkowym.
Jakie obliczenia wykonać, aby zamienić kilogramy na gramy?
Obliczenia, a właściwie tylko jedno działanie matematyczne, które potrzebne są do skutecznej zamiany kilogramy na gramy są bardzo proste, a schemat działania identyczny w każdej sytuacji.
Jedyne co musimy zrobić to pomnożyć ilość kilogramów razy 1000 (tysiąc), a jednostkę w otrzymanym wyniku zamienić z kg na g.
Przykład: Jeśli dynia waży 2,5kg, a potrzebujemy przeliczyć tą wartość na gramy wykonujemy następujące działanie:
2,5×1000 = 2500
Czyli ta dynia waży 2500g.
Zamiana gramów na kilogramy
Jeśli chcemy wykonać działanie analogiczne, czyli z gramów otrzymać kilogramy, musimy wykonać działanie odwrotne do mnożenia, czyli dzielenie (podzielić musimy również przez 1000)
Przykład: 1350 gramów, ile to kilogramów?
Należy wykonać jedno następujące działanie matematyczne:
1350÷1000=1,35
Czyli 1350g to 1,35kg