Chyba każdemu chociaż raz zdarzyło się, że uporczywa czkawka pojawiła się w najmniej spodziewanym momencie. Nawet najpiękniejsze chwile w gronie rodzinnym lub z drugą połówką mogą zmienić się w powód do zażenowania, gdy z naszych ust zamiast odpowiednich słów wydobywa się charakterystyczny odgłos. Czkawka może również niemało utrudnić wykonywanie obowiązków zawodowych, gdyż ciężko jest prowadzić prezentacje czy rozmowy kiedy nie można pozbyć się uporczywej dolegliwości. Na wypadek takich właśnie sytuacji warto zapoznać się z niniejszym artykułem, przedstawiającym metody walki z czkawką.
Co to jest czkawka?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest owa, niekiedy spędzająca sen z powiek czkawka.
Czkawka to niespodziewany i bezwarunkowy skurcz przepony i mięśni międzyżebrowych przy jednoczesnym zamknięciu krtani na poziomie głośni. Mięśnie międzyżebrowe kurczą się przy prawidłowym oddychaniu, jednak w przypadku zaciśnięcia się krtani skurcz ten jest niepełny i zamiast zwykłego oddechu otrzymujemy charakterystyczny odgłos czkawki. Czkawka pojawia się bardzo często przy jedzeniu lub piciu, toteż przypuszcza się, że jej funkcją jest ochrona organizmu przed zachłyśnięciem. Jednakże rola czkawki nie została przez naukowców jak dotąd skonkretyzowana.
Przyczyny powstawania czkawki
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc znając przyczyny powstawania czkawki mamy większe szanse by unikać pewnych zachowań i się przed nią ustrzec.
Oto najczęstsze przyczyny powstawania czkawki:
- połykanie powietrza podczas przełykania jedzenia i picia (należy uważać by nie jeść zbyt szybko, dużymi kęsami)
- spożywanie zbyt dużej ilości napojów gazowanych
- nadmierne przepełnienie żołądka pokarmami i płynami
- spożywanie potraw, które są nadto zimne, gorące bądź pikantne
- wypijanie zbyt dużej ilości alkoholu
Sposoby zapobiegania powstawaniu czkawki
W związku z powyższym, istnieją pewne zasady, których należy się trzymać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czkawki. Mianowicie, aby nie nabawić się czkawki trzeba powoli i dokładnie przeżuwać kęsy jedzenia, połykać je z zamkniętymi ustami i popijać wodą. Powinno się zadbać o to, by jeść do momentu nasycenia się i nadmiernie nie obciążać żołądka dodatkowymi porcjami posiłku.
Co jeśli często męczy cię nagła, uporczywa czkawka?
Jeśli nie przejadasz się i spożywasz posiłki powoli małymi kęsami, a mimo to często dopada cię ta nieprzyjemna dolegliwość, spróbuj zastosować się do kolejnych wskazówek. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu i napojów gazowanych. Zadbajmy również o odpowiednią temperaturę potraw oraz nie dodawanie zbyt dużej ilości ostrych przypraw. Rzecz jasna, nie chodzi tu o wyeliminowanie ze swojego stylu życia różnorakich przyjemności, a jedynie o zachowanie pewnego umiaru. Co więcej, stosowanie się do powyższych wskazówek nie tylko uchroni nas przed uporczywą czkawką, ale przyczyni do ogólnej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia.
Przewlekła czkawka – co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?
Jeśli pomimo zastosowania się do wszystkich wytycznych dalej zmagasz się z częstą i uporczywą czkawką, która nie chce minąć po kilku minutach warto rozważyć udanie się na konsultację do lekarza. Przewlekła czkawka, w odróżnieniu od tej doraźnej, fizjologicznej może mieć poważniejsze przyczyny natury medycznej, mianowicie:
- czkawkę mogą wywoływać przyjmowane na stałe bądź doraźnie leki
- choroby ośrodkowego układy nerwowego, powodujące skurcze mięśni
- wszelkie choroby narządów znajdujących się w klatce piersiowej, jamie brzusznej i szyi
- zaburzenia metaboliczne
- czkawka może mieć także podłoże psychiczne
W przypadku długotrwałej, przewlekłej czkawki najlepszą metodą radzenia sobie z dolegliwością jest odbycie badań diagnostycznych pod kątem wyżej wymienionych chorób. Należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, poinformować go wszelkich symptomach chorobowych, aby otrzymać skierowanie na specjalistyczna badania takie jak RTG, USG czy badania krwi. Należy tutaj leczyć przyczynę a nie objawy.
Jak radzić sobie z jednorazową, krótkotrwałą czkawką?
Kiedy czkawka pojawia się raz na jakiś czas, na przykład z powodu połknięcia zbyt dużej ilości powietrza przy posiłku, nie ma powodu do niepokoju.
Podpowiadamy jak sobie z tym poradzić:
- Wstrzymaj oddech na kilka sekund
- Wypij na raz całą szklankę ciepłej wody lub herbaty (może być słodzona)
- Poproś towarzyszące ci osoby o to by cię wystraszyły
- zatkaj usta i nos i spróbuj zrobić wydech
- Przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przechyl się w pozycji embrionalnej do przodu
- postaraj się pomyśleć o czymś innym, a czkawka powinna samoistnie zniknąć w ciągu kilku minut
Podsumowując, krótkotrwała czkawka dopada czasem każdego z nas gdy zbyt szybko jemy lub pijemy, nie ma powodu do niepokoju. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, a problem zniknie. Jeśli jednak czkawka męczy cię często i długo, warto udać się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne, gdyż może być ona wtedy objawem wielu schorzeń.