Kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem – wiele pań zadaje sobie to pytanie. Właściwie to można by na pewno wskazać palcem kilku panów, którzy równie mocno chcieliby poznać odpowiedź na to pytanie, upewniając się o tym, czy już niedługo zostaną ojcami. To fakt, że pojawienie się ciąży może sporo namieszać (w sposób pozytywny!) w życiu. Czas więc znaleźć odpowiedź na to pytanie, jak również dowiedzieć się wielu innych, interesujących rzeczy, które powiązane są z tym właśnie tematem.
hCG, czyli gonadropina kosmówkowa
Zanim zostanie znaleziona odpowiedź na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy rano czy wieczorem, trzeba przyjrzeć się czemuś co można określić za pomocą trzech liter – hCG. Oto gonadropina kosmówkowa, która w okresie ciąży może być sformułowaniem, które kobieta słyszeć będzie często. W szczególności na początkowym okresie. hCG jest hormonem, który odpowiedzialny jest za rozwój łożyska. Jeżeli dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, hCG przedostaje się momentalnie do moczu i krwi kobiety. Im wyższy poziom hCG, tym większa pewność, że w łonie kobiety rozwija się nowe życie. To jednak nie oznacza tego, aby test ciążowy wykonywać tydzień po odbyciu stosunku seksualnego. W organizmie kobiety poziom tego hormonu może być jeszcze stosunkowo niski. Kiedy więc będzie dobry czas na to, aby wykonać test ciążowy?
Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?
W aptece są bardzo czułe testy, które są w stanie pokazać już po dziesięciu dniach, czy kobieta jest w ciąży. Decydując się na zakup takiego testu warto zwrócić uwagę na cyfrę przed mlU/ml w opisie parametrów testu. Im będzie ona mniejsza, tym będzie się miało do czynienia z bardziej czułym produktem. Wielu lekarzy wskazuje jednak na to, aby powstrzymać swoją cierpliwość. W szczególności jeżeli mowa jest o parach, które długo starają się o zajście w ciąże. Dla pewności (i aby się nie zawieść!) warto poczekać do dnia w którym powinna wystąpić miesiączka. Powracając teraz do głównego pytania – kiedy zrobić test ciążowy? Rano czy wieczorem? Na ogół testy można wykonywać o każdej porze dnia (a nawet nocy!). Zaleca się robienie go jednak najlepiej o poranku. Wtedy to stężenie hCG w moczu jest największe. Poza tym zaleca się nie spożywanie dużej ilości płynów przed zrobieniem testu. Poranek w tym względzie wydaje się najbardziej odpowiedni. Zaraz po tym, jak kobieta wstanie z łóżka.
Różne rodzaje testów ciążowych
Kobieta, która po raz pierwszy zachodzi w ciąże, nie do końca może zdawać sobie sprawę z tego, że w aptece czeka na nią taka mnogość testów. Do wyboru są poszczególne rodzaje testów:
- płytkowy, nazywany również kasetkowym – próbkę moczu nabiera się do odpowiednio dedykowanego naczynia. Potem kobieta musi pobrać pipetą kilka kropli, umieszczając je we właściwym miejscu na kasetce.
- strumieniowy, nazywany również flamastrem – potoczna nazwa bierze się od tego, że w swoim kształcie przypomina on flamaster. To właśnie ten test, który dosłownie wymaga nasikania na niego. Trzeba to jednak zrobić na wskazaną nakładkę absorbującą.
- paskowy – próbkę moczu pobiera się do specjalnego pojemnika. To właśnie w tym pojemniku zanurza się test.
Ile oczekuje się na wynik? Tego typu instrukcje zawsze zamieszczone są w instrukcji dołączonej do opakowania. Zanim test zostanie wykonany, należy zapoznać się z tymi informacjami. Zbyt szybkie odczytanie wyniku, może przynieść błędne wiadomości. Najbardziej popularne testy to te, które mają dwie linie. Wyraźne oznaczają ciąże. Jeżeli jedna z nich jest mniej wyraźna, warto pomyśleć o tym, aby test wykonać ponownie, ale dopiero za kilka dni. Są też takie testy, które zamiast tradycyjnych kresek, mają znak +/-.
Jestem w ciąży
Jeżeli test ciążowy pokazał wynik pozytywny, pozostaje tylko pogratulować. Aczkolwiek, dla pewności warto wykonać dwa testy. No cóż, nie ma co ukrywać, że testy nie cechują się 100% skutecznością. Niektóre panie mogłyby powiedzieć coś na ten temat. Jeżeli jednak test pokazał taki wynik, warto pomyśleć o tym, aby jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza-ginekologa. To on na 100% potwierdzi to, czy można mówić o ciąży (oby tak było!). Każda kobieta przez kolejnych dziewięć miesięcy powinna znajdować się pod fachową i staranną opieką. Tak aby być pewnym tego, że do dnia porodu kobiecie nie będzie nic zagrażać.
Jeżeli test pokazał jedną kreskę, no cóż, najprawdopodobniej z ciążą nie ma się do czynienia. Co jednak nie oznacza, że stan ten może się niedługo nie zmienić. Negatywny wynik i brak miesiączki w wymaganym terminie powinien stać się jednak powodem do tego, aby kobieta pomyślała o tym, aby umówić się na wizytę do ginekologa. Może to oznaczać jakiś stan chorobowy. Warto więc to jak najszybciej wyjaśnić. Tak, aby mieć pewność co do tego, że ma się własne zdrowie pod kontrolą. W szczególności, jeżeli kobieta faktycznie chciałaby być pewna tego, że niedługo będzie mogła cieszyć się upragnioną ciążą.