Pieczenie pochwy po stosunku przy oddawaniu moczu jest medycznie znane jako zapalenie pęcherza moczowego. Częściej występuje u kobiet, zwłaszcza po stosunku seksualnym. Główne objawy to częste oddawanie moczu i silny ból, a wszystko to pozostawia ślad we wszystkich dziedzinach życia kobiety. Zapalenie pęcherza po stosunku różni się od zwykłego zapalenia pęcherza zapaleniem dróg moczowych.
Objawy mogą pojawić się jakiś czas po stosunku, pozostawiając kobietę niezdolną do prowadzenia pełnego życia seksualnego oraz doświadczającą dyskomfortu i silnego bólu.
Zapalenie pęcherza moczowego a seks
Jeśli doszło do długotrwałego lub zbyt intensywnego kontaktu seksualnego, po nim możesz odczuwać częstą potrzebę oddania moczu i jednocześnie bolesność, ale te objawy nie zawsze wskazują na zakażenie. Często pojawiają się one, ponieważ pęcherz moczowy, a w szczególności szyjka i cewka moczowa zostają „podrażnione” przez czynniki mechaniczne.
Jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu 24 godzin, należy pobrać próbkę moczu i pilnie zgłosić się do specjalisty od zapalenia pęcherza moczowego (uroginekologa, ginekologa, urologa).
Pieczenie pochwy po stosunku przy oddawaniu moczu w każdym wieku
Ostry atak zapalenia pęcherza moczowego po stosunku seksualnym może wystąpić w każdym wieku. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy kobiety zachowywały dziewictwo aż do ślubu, zapalenie pęcherza moczowego występujące po stosunku seksualnym nazywano „chorobą miesiąca miodowego”.
Obecnie faktem jest, że bez względu na wiek, jeśli stosunek miał miejsce po długiej przerwie, jeśli spotkanie było zbyt aktywne lub jeśli seks występuje z nowym partnerem, nie jesteś odporna na wystąpienie ostrego zapalenia pęcherza moczowego.
Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego po seksie
- Główną przyczyną zapalenia pęcherza po stosunku seksualnym jest infekcja bakteryjna — przedostanie się patogenów do pęcherza moczowego kobiety.
- Zapalenie dróg moczowych po stosunku seksualnym może wystąpić z kilku powodów, przede wszystkim z powodu nieprawidłowego rozwoju fizjologicznego. Zewnętrzny otwór cewki moczowej u niektórych kobiet znajduje się blisko wejścia do pochwy i bakterie łatwo przenikają do pęcherza.
- Inną przyczyną zapalenia pęcherza moczowego może być niewłaściwa higiena osobista, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Brud i bakterie z rąk lub narządów płciowych mogą dostać się do układu moczowego i wywołać stan zapalny.
- Może być również spowodowana połączeniem seksu analnego i waginalnego w tym samym akcie płciowym. Wśród bakterii wywołujących zapalenie pęcherza moczowego znajduje się E. coli, która powoduje bardzo nieprzyjemne konsekwencje, jeśli dostanie się do układu moczowego. Nawet 90% zapalenia pęcherza moczowego jest spowodowane przez bakterię Escherihia coli, a ruch podczas seksu pomaga przenieść tę bakterię do cewki moczowej i do pęcherza.
- Pieczenie pochwy po stosunku przy oddawaniu moczu może rozwinąć się również z powodu chorób przenoszonych drogą płciową, zaburzeń mikroflory w pochwie i w efekcie ze zjawiskami zapalnymi w narządach miednicy.
Wszelkie uszkodzenia błony śluzowej cewki moczowej podczas aktywności seksualnej dają podstawę do nadmiernego namnażania się mikroflory patogennej i rozwoju procesów zapalnych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy kobieta nie uprawiała seksu od dłuższego czasu, stosunek był długi i/lub pochwa kobiety jest słabo nawilżona (sucha z powodu braku wystarczającej ilości „naturalnego” śluzu).
Niektóre kobiety stwierdzają również, że pewne pozycje seksualne powodują podrażnienia i zapalenie pęcherza moczowego. Seks tylny, na przykład, jest szczególnie zły dla kobiet, które są podatne na zapalenie pęcherza moczowego.
Leczenie pieczenia pochwy po stosunku przy oddawaniu moczu
Leczenie jest zarówno objawowe, jak i etiotropowe (czyli skierowane na przyczynę choroby).
Na przykład obecność zjawisk zapalnych w pochwie likwiduje się za pomocą miejscowych środków przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. W przypadku wykrycia choroby wenerycznej specjalista będzie musiał leczyć obojga partnerów. Jeśli występują cechy anatomiczne układu moczowego, uroginekolog może zalecić leczenie operacyjne — transpozycję cewki moczowej (wyżej nad pochwą), w razie potrzeby chirurg rozcina resztki błony dziewiczej, która „rozciąga” cewkę moczową.
Po operacji powrót do zdrowia trwa 7-15 dni, w 85% przypadków operacja pozwala zapomnieć o zapaleniu pęcherza po stosunku.
Leki na pieczenie pochwy po stosunku przy oddawaniu moczu
Główne leczenie postkoitalnego zapalenia pęcherza moczowego ma na celu przede wszystkim zablokowanie rozprzestrzeniania się infekcji. Pomaga w tym terapia antybakteryjna.
Podstawowe leczenie zapalenia pęcherza moczowego uzupełnia się o leki pomagające zmniejszyć nieprzyjemne objawy choroby i unormować pracę układu moczowego, leki przeciwbólowe, fitopreparaty, środki immunostymulujące, kompleksy witaminowe.
W leczeniu procesów zapalnych w pęcherzu moczowym często stosuje się wstrzykiwanie leków przeciwzapalnych przez cewkę moczową do pęcherza.
Zapalenie pęcherza moczowego po stosunku przy prawidłowo przepisanej kuracji i przestrzeganiu wszystkich zaleceń lekarza ustępuje w ciągu tygodnia, ale leki immunostymulujące, fitopreparaty i witaminy należy przyjmować dłużej (2-3 tygodnie).
Niezwykle ważne jest podjęcie pełnego kursu leczenia, w przeciwnym razie zapalenie pęcherza moczowego przejdzie w stan przewlekły, a leczenie przewlekłego stanu będzie znacznie trudniejsze.