Nieprzyjemny zapach z pochwy — domowe sposoby i przyczyny

nieprzyjemny zapach z pochwy

Występowanie nieprzyjemnego zapachu z pochwy powoduje duży dyskomfort kobiet w sferze intymnej, często towarzyszy mu intensywny świąd i może świadczyć o obecności poważnych nieprawidłowości. Dlatego każda kobieta powinna wiedzieć, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy domowymi sposobami i miejscowymi środkami.

Zanim dowiemy się, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy, który może być kwaśny, rybny lub zgniły, należy poznać przyczyny jego powstania.

Nieprzyjemny zapach z pochwy i jego przyczyny

Przed wyborem sposobu na wyeliminowanie smrodu z pochwy należy poznać dokładną przyczynę jego występowania.

Należy pamiętać, że wydzielanie przezroczystego płynnego śluzu w niewielkich ilościach bez ostrego zapachu jest normalne i nie wymaga leczenia.

W niektórych przypadkach może to być spowodowane zaburzeniami metabolicznymi i zwiększoną aktywnością gruczołów. Jeśli jednak zapach jest ostry i nieprzyjemny, a wraz z nim pojawiają się inne oznaki stanu zapalnego, może to być alarmujący sygnał i objaw.

Oto główne czynniki, które prowadzą do jego wystąpienia:

  • Dysbakterioza pochwy — zaburzenie równowagi pomiędzy bakteriami pożytecznymi i patogennymi w środowisku pochwy. Wynika z obniżenia zdolności obronnych błony śluzowej lub ze sprzyjającego środowiska dla wzrostu i namnażania się bakterii chorobotwórczych.
  • Zapalenie jelita grubego to infekcja grzybicza, której towarzyszy biała, kurczowa wydzielina o nieprzyjemnym, kwaśnym zapachu.
  • Colpitis — infekcja zapalna błony śluzowej ścian pochwy. Jej rozwój może być sprowokowany przez florę bakteryjną lub infekcję, która jest przenoszona podczas stosunku seksualnego.
  • Gardnerelloza to zakażenie mikroorganizmem gardnerella. Powoduje nieprzyjemny zapach w okolicach intymnych u kobiet.
    Przewlekłej chorobie zapalnej układu rozrodczego może towarzyszyć wydzielina z pochwy.

Przyczynę można prawidłowo ustalić wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Odpowiednio wczesne badanie i identyfikacja czynników wyzwalających pomoże zapobiec powikłaniom i przyspieszy proces leczenia.

Jeśli wydzielina ma odrażający zapach, może dojść do zakażenia. W takim przypadku należy skonsultować się z ginekologiem. Czasami może wystąpić upławy o nieprzyjemnym zapachu, jeśli odbędziesz stosunek po miesiączce.

Nieprzyjemny zapach z pochwy — domowe sposoby

Przed leczeniem zapachu z pochwy lepiej udać się do ginekologa i wykonać niezbędne badania. Lekarz szybko ustali przyczynę jego pojawienia się i przepisze niezbędne leczenie.

Leczenie odbywa się głównie w domu i obejmuje:

  • Przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych;
  • Zastosowanie kwasu mlekowego w celu przywrócenia kwasowości;
  • Leczenie hormonalne;
  • Podawanie leków bakteryjnych, które prowokują wzrost powstawania bakterii łagodnych.

Jeśli nie ma procesu zapalnego w macicy lub pochwie, skuteczne przepisy medycyny ludowej mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej mikroflory:

  • Wyeliminuje nieprzyjemny zapach z pochwy korzeń lubczyku. Konieczne jest zalanie 15 gramów surowca szklanką wrzątku. Dobrze naparować pod szczelną pokrywką, ostudzić i przecedzić. Przyjmować 1 łyżkę stołową trzy razy dziennie.
  • Pokrzywa. Należy zalać przegotowaną wodą 20 g pokrzywy, zaparzyć, przecedzić i przyjmować po 150 ml trzy razy dziennie.
  • Sok z owoców berberysu i żurawiny. Płyny należy mieszać w równych proporcjach i pić po 100 mililitrów dziennie, aż do pełnego wyzdrowienia.
  • Piołun. Konieczne jest zalanie piołunu zwykłą szklanką wrzącej wody i pozostawienie do zaparzenia. Napój należy przyjmować po jednej łyżce stołowej rano, po południu i wieczorem. Jest to bardzo przydatny środek w przypadku obecności wydzieliny z pochwy o ostrym zapachu i bólu w podbrzuszu.
  • Olejek z drzewa herbacianego może być stosowany do mycia narządów płciowych. Aby go przygotować, należy rozcieńczyć 5 kropli olejku w wanience z wodą o temperaturze pokojowej i dobrze wymieszać przed zastosowaniem zabiegu. Olejek z drzewa herbacianego ma dobre właściwości antyseptyczne, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i przeciwwirusowo.
  • Ziele kozieradki. Należy rozcieńczyć 1 łyżkę stołową surowca w szklance przegotowanej wody i zażyć 200 mililitrów rano i przed pójściem spać. Należy jednak pamiętać, że początkowo środek ten może powodować rozstrój żołądka.
  • Do mycia genitaliów używaj sody oczyszczonej. Pomoże zlikwidować nieprzyjemne swędzenie przemycie genitaliów roztworem sody oczyszczonej. Potrzebna będzie szklanka wrzątku i łyżeczka sody oczyszczonej. Wymieszaj roztwór, pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej i umyj miejsca intymne. Jest to dość skuteczny środek w walce z infekcjami drożdżowymi.
  • Stosowanie czosnku może pomóc w zmniejszeniu liczby patogenów. Należy go drobno posiekać, zawinąć w sterylny bandaż i umieścić w pochwie na kilka minut. Trzy takie zabiegi mogą pomóc przywrócić mikroflorę i usunąć nieprzyjemny zapach.

Metody ludowe mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia medycznego, jednak po uzgodnieniu z lekarzem i za jego zgodą. W czasie ciąży lepiej w ogóle unikać tego typu metod.