Domowe sposoby na hemoroidy — ziemniak na hemoroidy

hemoroidy

Lekarze twierdzą, że co dziesiąta osoba dorosła cierpi na hemoroidy o różnym nasileniu. Choroba ta jest często wynikiem siedzącego trybu życia, a wiele kobiet doświadcza jej pierwszych objawów w czasie ciąży. W dawnych czasach, gdy nie wynaleziono jeszcze silnych leków, stosowano domowe sposoby na hemoroidy — ziemniak, cebula itd.

Skrobia ziemniaczana ma działanie przeciwbólowe — delikatnie powleka miejsca objęte stanem zapalnym i obrzękiem, łagodzi podrażnienia i swędzenie. Surowe bulwy zawierają również witaminy C, E, z grupy B, które wzmacniają naczynia krwionośne, sprzyjają gojeniu się pęknięć, przyspieszają regenerację tkanek. Witamina C i krzem mają właściwości antybakteryjne.

Właściwości leczenia hemoroidów ziemniakiem

Leczenie hemoroidów ziemniakami to najlepsza opcja dla kobiet w ciąży i karmiących, u których preparaty chemiczne są przeciwwskazane. To sposób ma wiele zalet — jest całkowicie naturalny, jest tani i nie ma skutków ubocznych. Szczególnie skuteczne jest leczenie kompleksowe — gdy chory równolegle zakłada czopki lub balsamy, wykonuje mikrolewatywy, kąpiele parowe, pije soki lub napary.

Pamiętaj, że ziemniaki pomagają tylko w pierwszym i drugim stadium hemoroidów, w poważniejszych przypadkach te balsamy i czopki wyłącznie łagodzą problem. Głównym objawem pierwszego etapu jest krwawa wydzielina podczas defekacji. Jednak te same objawy występują w niektórych innych chorobach przewodu pokarmowego. Ponadto niektórzy pacjenci mogą mieć hemoroidy przez lata w pierwszym czy drugim stadium, inni — w ciągu kilku miesięcy przejść do najcięższej postaci, w której pacjenta ratuje tylko operacja. Dlatego nie należy podejmować prób samoleczenia. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy, należy skonsultować się z proktologiem.

Domowe sposoby na hemoroidy — ziemniak, wybór bulw

Odmiany z czerwoną skórką zawierają więcej pożytecznych substancji i dłużej je zachowują. Do leczenia hemoroidów ziemniakami nadają się tylko świeże bulwy bez zielonych plam. Ziemniaki z zieloną skórką mają zbyt dużo solaniny, która po wchłonięciu do krwi może powodować zawroty lub bóle głowy. Z tych samych powodów nie należy stosować do leczenia bulw wyschniętych i kiełkujących.

Problem polega na tym, że największe stężenie witamin i solaniny jest bezpośrednio pod skórką. Tak więc nawet surowe, dokładnie umyte ziemniaki można wykorzystać do balsamów i soków aż do Nowego Roku. Od stycznia należy ściąć skórkę — w lutym i marcu nie powinna być cieńsza niż 5 mm. Od kwietnia do czerwca lepiej nie leczyć hemoroidów ziemniakami, ponieważ trudno jest znaleźć niekiełkujące stare bulwy, a młode bulwy w czerwcu mają jeszcze mało skrobi.

Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły?

Czopki ziemniaczane

Czopki ziemniaczane mają kształt czopków farmaceutycznych. Oczyszczoną bulwę i ostrze noża dokładnie myje się mydłem. Następnie z ziemniaków wycina się kostki o długości 3-3, 5 cm oraz o grubości 1-1,3 cm.

Ostre rogi mogą uszkodzić błonę śluzową, dlatego kostki są cięte w taki sposób, aby uzyskać cylindryczne czopki o średnicy podstawy 1 cm.

Z jednej bulwy powstaje kilka czopek, które przechowuje się w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Przed użyciem należy pamiętać o opróżnieniu jelit, najlepiej za pomocą lewatywy.

Wieczorem przed pójściem spać pacjent powinien położyć się na boku, zgiąć kolana (jak w gabinecie proktologicznym) i wprowadzić czopek na głębokość około 1,5 cm. Zaleca się zanurzenie czopka w miodzie, oliwie z oliwek lub oleju z rokitnika, aby łatwiej wszedł. Wszystkie te produkty zawierają krzem i witaminę E, mają właściwości antybakteryjne i gojące rany. Rano gładki cylinder ziemniaczany z łatwością wyjdzie podczas wypróżniania.

Czopki ziemniaczane na hemoroidy stosuje się codziennie wieczorem przez dwa tygodnie. Jeśli to możliwe, można je stosować rano przez około 3 godziny. W razie potrzeby kurs jest powtarzany po miesiącu.

Balsamy z tartych ziemniaków

Jeśli hemoroidy są zewnętrzne, ból można znacznie złagodzić za pomocą płynów z surowych ziemniaków, zmiażdżonych w blenderze lub na tarce. Balsam stosuje się zazwyczaj na noc. Miazgę ziemniaczaną lekko wyciskamy i układamy na gazie złożonej w kilka warstw. Kompres nakłada się za pomocą plastra tak, aby starty ziemniak pokrył węzły hemoroidalne i miejsca objęte stanem zapalnym. Na wierzchu umieszcza się kawałek folii lub celofanu. Kurs leczenia wynosi 14 dni, przerwa między kursami — tydzień. Balsamy ziemniaczane mogą leczyć pęknięcia i zapobiegać wypadaniu jelit.

Istnieje inny sposób leczenia hemoroidów za pomocą masy ziemniaczanej. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie krzesła lub stołka poprzez położenie na siedzisku szmatki i kawałek miękkiej tkaniny na wierzchu. Potrzebne będą dwa do trzech kawałków materiału. 12 średnich bulw obiera się i myje mydłem. Obok stołka ustawia się wiadro lub garnek na zużytą masę.

Osoba starsza prawdopodobnie będzie potrzebowała pomocnika. Jeden ziemniak ścieramy na tarce lub w blenderze, powstałą masę umieszczamy na siedzisku fotela, a pacjent, rozchylając pośladki, siada na masę. Co 15 minut ściera się nowa bulwa, zmieniając masę ziemniaka na siedzeniu. Zabieg trwa 3 godziny. W razie potrzeby kurs można powtórzyć po 10-14 dniach, natomiast jeśli hemoroidy są w początkowym stadium, wystarczy jeden zabieg.

Skutecznym domowym sposobem na hemoroidy jest także miód. O miodzie na hemoroidy możesz przeczytać tutaj:
https://mymo.pl/miod-na-hemoroidy-naturalny-i-skuteczny-sposob/

Czosnek również pomoże Ci w pozbyciu się hemoroidów, o czosnku więcej przeczytasz tutaj:
https://mymo.pl/czy-czosnek-moze-pomoc-w-walce-z-hemoroidami/