Gdy stres powoduje problemy z jelitami – jak temu zapobiec?

Wiele osób zmaga się z problemami z jelitami. Pojawiające się biegunki i rozwolnienia rzeczywiście utrudniają codzienne funkcjonowanie i są bardzo męczące. Do tego mogą szybko prowadzić do odwodnienia czy niedoborów. Często przyczyną takiego stanu rzeczy wcale nie są choroby jelit. Bywa, że winowajcą jest nic innego jak stres. Dziś podpowiemy Wam, jak radzić sobie ze stresem i problemami z jelitami. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.

Gdy stres powoduje problemy z jelitami – co możesz zrobić?

Życie w ciągłym stresie w końcu odbija się na zdrowiu. Rzeczywiście nieradzenie sobie ze stresem może przekładać się na problemy natury fizycznej. Bardzo często pojawia się biegunka czy rozwolnienie bądź ból brzucha. Oczywiście można ratować się środkami przeciwbólowymi czy przeciwbiegunkowymi, ale prawda jest taka, że to przynosi ulgę tylko i wyłącznie na chwilę, bo już po krótkim czasie problem znowu się pojawia i może wręcz intensyfikować. Jednocześnie stres jest częścią życia więc od tak nie można usunąć wszystkich sytuacji stresujących licząc na to, że sytuacja się poprawi. Ale są sposoby, które bywają pomocne i rzeczywiście mogą przynieść Wam ulgę. Zacznijmy od relaksu. Brzmi to dosyć banalnie, ale każdy powinien znaleźć coś, co sprawia mu przyjemność i pozwala na całkowity reset od codziennych spraw. Wiadomo, że to również nie spowoduje, że problem zniknie, ale jednak może być mniej dokuczliwy. Ważna jest także aktywność fizyczna. W końcu poprzez ruch można się odstresować. Tyle tylko, że mając biegunkę nie należy zbyt przeciążać organizmu. Nim więc przejdziecie do aktywności, to czas pozbyć się problemu i tutaj pomocna jest…

Dieta ma znaczenie, czyli dieta spersonalizowania właśnie pod Ciebie

Dieta jest ważna w życiu każdego człowieka i każdy o tym powinien pamiętać. Osoby zmagające się z problemem biegunek ze stresu muszą szczególną uwagę poświęcać na odpowiedni wybór produktów. Przede wszystkim powinny one zrezygnować z jedzenia maksymalnie przetworzonego, które jest ciężkostrawne. Bardzo dobrze sprawdza się lekkostrawna dieta. Ale musicie też wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak idealna dieta, która zawsze się sprawdzi przy problemach z jelitami. Otóż niestety dietę należy dobierać pod siebie indywidualnie. Można powiedzieć, że metodą prób i błędów. Pewne rzeczy będą Wam lepiej pasować, zaś inne gorzej. Najlepiej założyć dziennik, w którym zapisujecie to, co zjecie, nawet małe przekąski i reakcję Waszego organizmu na dane produkty. Przygotowanie odpowiedniej dla siebie diety może być dosyć trudne. W niektórych przypadkach dobrym wyborem bywa dieta bez laktozy i glutenu, ale musi być odpowiednio zbilansowana, gdyż może prowadzić do niedoborów. Niektóre osoby wykazują naprawdę dobrą przyswajalność takiego sposobu odżywiania się.

Dieta bez laktozy to dobry wybór

Wiele osób, które mają problemy z jelitami na skutek stresu nie tolerują także laktozy. W ich przypadku zalecana jest 100% dieta bez laktozy. Bezwzględnie trzeba wyeliminować produkty mleczne z jadłospisu. Przypominamy, że nie należy także rozpoczynać dnia od kawy na czczo . Dzień trzeba rozpocząć od śniadania, następnie można wypić kawę. Aby jedzenie było lepiej przyswajalne, bezwzględnie powinno się jeść częściej, ale za to zdecydowanie mniejsze ilości. Może się jednak okazać, że zarówno dieta bez laktozy, jak i dieta bez laktozy i glutenu nie są skuteczne. Co wtedy?

Leczenie farmakologiczne bywa konieczne – czyli czas udać się do lekarza

Może się okazać, że na skutek stresu dochodzi do niedoborów w organizmie i chudnięcia. W takim przypadku konieczna może okazać się wizyta u psychiatry. Leczenie nerwicy lękowej jest trudne, ale przy odpowiedniej terapii może być bardzo skuteczne. Wprowadzenie leków powodujących wychwyt zwrotny serotoniny powoduje lepszą tolerancję dla stresu, co z kolei przekłada się na zmniejszenie problemów z jelitami. Ten problem dotyczy coraz większej ilości osób i nie można się go wstydzić. Bezwzględnie należy udać się po pomoc do specjalisty, który zaleci najlepszą drogę leczenia.