Jak wybrać sztukaterię do łazienki?

Sztukateria stanowi niebanalną aranżację, która dodaje mieszkaniu nieprzeciętnego klimatu. Stale można zobaczyć ją w wystroju sypialni lub salonu w formie zdobiących ramek ściennych, jak natomiast w łazience? Oczywiście, można jej użyć! Zanim jednak zakupisz sztukaterię do łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Z detalami zapoznasz się czytając nasze wskazówki.

Na co zwrócić uwagę wybierając sztukaterię do łazienki?

W tym szczególnym pomieszczeniu na działanie wilgoci, powinniśmy zastosować sztukaterię, która będzie trwała oraz odporna na jej wchłanianie. Nawet najpiękniejsze dekoracje, niesprzyjające tak wymagającemu pomieszczeniu zazwyczaj poddają się zdeformowaniu oraz odpadaniu od powierzchni, zaburzając tym samym efekt wnętrza. W takim momencie konieczna jest zamiana listew na nowe, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również pracą poświęconą na zniwelowanie dopasowanych dodatków, zaplanowanie pomieszczenia oraz zamontowanie nowej sztukaterii. Właśnie dlatego do łazienki nie sprawdzą się listwy stworzone z drewna o właściwościach higroskopijnych lub ozdoby z niskobudżetowego karton-gipsu.
Wysoką solidnością na temperaturę, parę, a przede wszystkim wodę cechują się produkty wykonane z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Ta forma rozpoznawalna jest z wysokiej trwałości, natomiast może być niełatwa w aranżacji, jeśli pragniemy dopasować wnętrze do zaplanowanej stylistyki wnętrzarskiej. Listwy Mardom Decor to produkty wykonane z wodoodpornego polimeru, które sprawdzą się w pomieszczeniach o wyższej wilgotności — pralni, łazience, a nawet kuchni. Dedykowane testy poświadczają wytrzymałość sztukaterii na wodę nawet w przypadku jej całkowitego zanurzenia, a różnorodne wzory oraz formaty umożliwiają dopasowanie listew do dowolnej stylistyki wnętrza.

Sztukateria  polimerowa czy styropianowa?

Biorąc pod uwagę estetykę sztukateria stworzona z tworzyw sztucznych to najczęstszy wybór we wnętrzu łazienki. Największą popularnością lubują się listwy styropianowe oraz te wykonane z polimeru. Każdy z tych materiałów cechuje się wyjątkową lekkością. Z racji tego są przyjemne w montażu, a także nie wymagają pomocy specjalisty. Są także odporne na wilgoć i sprawdzą się do stylowej łazienki. Którą zatem wybrać do wymarzonej łazienki?
We współczesnym wnętrzu elementy sztukaterii powinny nie tylko zachwycająco się eksponować, ale również być wysokiej jakości. Największą, zauważalną różnicą pomiędzy tymi materiałami jest wytrzymałość na powstałe uszkodzenia. Decydując o wyborze sztukaterii styropianowej należy pamiętać, że jest podatna na wgniecenia — niechciane uderzenia podczas sprzątania mopem lub odkurzaczem mogą pozostawić widoczne zgniecenia. Nie należy stosować tego tworzywa w formie listew ściennych jak i przypodłogowych a zwłaszcza kiedy w domu są małe dzieci. Produkty wykonane z polimeru cechuje się lepszą wytrzymałością na zagniecenia. Sztukateria Mardom Decor stworzona jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest wytrwała na uszkodzenia, a nowoczesna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi umacnia go, powodując wytrwałym na uszkodzenia ostrym elementem.

Sztukateria sufitowa i listwy przypodłogowe „powiększą” Twoją łazienkę

Jak wiemy listwy dekoracyjne dobrej jakości sprawdzą się w każdym wnętrzu. Na co jeszcze zwrócić uwagę kiedy decydujemy się ozdobić sztukaterią łazienkę? Definitywnie na rozmiar listew, które musimy dostosować do wysokości jak i wielkości naszego wnętrza. Małe pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi podczas wyboru wymarzonej sztukaterii. Za wysokie listwy zarówno przysufitowe jak i podłogowe mogą zaburzyć proporcje w pomieszczeniu, doprowadzając do jego pomniejszenia. Do niewielkiego metrażu polecamy listwy do długości 6-7 cm. Montując taki rozmiar sztukaterii uzupełnimy aranżację, ale jej nie przeciążymy. Co zrobić jeśli podoba nam się trochę wyższe listwy, jednak nie skłaniamy się naruszać proporcji łazienki? W takim wypadku powinniśmy optycznie powiększyć pomieszczenie, malując listwy odcieniem ściany. Te same kolory sprawią, że wymarzona łazienka doda kilku cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest dodatkowym primerem, który pomaga przykrycie sztukaterii kolejnymi warstwami farby. Daje możliwość także łatwego przemalowania, w momencie zmiany odcień na ścianach. Zastosowana farba powinna być na bazie wody, pozbawiona rozpuszczalników w składzie.

Modny dodatek do łazienki

Umieszczając dekoracyjne pilastry na ścianę, precyzyjnie żłobione rozety czy półkolumny z lekkością pogłębimy romantyczny charakter pomieszczenia nawiązujący do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa sprawdzi się w charakternej, nieco męskiej łazience w loftowej aranżacji, a ornamentacyjne wykończenia listew przysporzą łazience szykownosci.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Sztukateria nie spełnia wymagań tylko wystroju łazienki — to idealny element dekoracyjny do mebli, a także takich rozwiązań jak lustra. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób możemy zmienić wygląd najprostszej łazience — należy wtedy wykorzystać szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Zapewni to wyjątkowy wygląd łazienki oraz wytrzymałość sztukaterii na lata.

Zobacz sztukaterię  https://mardomdecor.com/