Jak inwestować w ETF w Polsce?

Samodzielne inwestowanie to coraz popularniejsza forma lokowania swoich oszczędności, która zapewnia nieporównywalnie wyższy potencjał do osiągania zysków niż tradycyjne formy lokowania kapitału w produkty inwestycyjne. Spośród wielu instrumentów to właśnie fundusze notowane na giełdzie są najpopularniejsze wśród inwestorów w Polsce. Czym są ETF i jak inwestować w te instrumenty w Polsce?

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF, zwane inaczej funduszami notowanymi na giełdzie to specyficzna forma produktów inwestycyjnych, których głównym celem jest replikowanie wartości cenowych innych instrumentów finansowych notowanych na światowych rynkach finansowych. Fundusze ETF często bazują na takich instrumentach jak indeksy giełdowe, waluty, surowce, metale szlachetne, grupy akcji czy innych papierów wartościowych.

Fundusze notowane na giełdzie nie dążą do tego, by maksymalizować zysk, co jest znane z funduszy inwestycyjnych, a raczej ich głównym celem jest zapewnienie możliwie jak najbardziej wiernego odwzorowania notowań produktu bazowego. ETFy to bez wątpliwości jeden z najistotniejszych elementów dzisiejszych rynków finansowych, które rosną w siłę i cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów – zarówno tych stawiających na inwestowanie długoterminowe, jak również wśród spekulantów.

Jak inwestować w ETF w Polsce?

Czy fundusze notowane na giełdzie są dostępne na rodzimym rynku finansowym? Oczywiście, że tak. Popularne ETF w Polsce są dostępne za pośrednictwem brokerów, którzy do dyspozycji inwestorów oddają zaawansowane platformy transakcyjne. Inwestowanie w ETFy jest niezwykle proste, a do zakupu konkretnego produktu pochodnego wystarczy nam posiadać aktywne konto u brokera.

W jaki sposób kupić ETF? To dziecinnie proste, a cały proces w praktyce ogranicza się do wyboru danego instrumentu i decyzji, jak duży kapitał mamy zaangażować w daną inwestycję. Sprzedaż funduszy notowanych na giełdzie jest równie proste. Największe wyzwanie to jak zwykle dobór takiego instrumentu, który z jednej strony będzie odpowiedni dla naszego stylu inwestowania, a także zapewni optymalną stopę zwrotu.

Zalety inwestowania w ETF

Z czego wynika tak duża popularność funduszy notowanych na giełdzie? Przede wszystkim ze względu na bardzo niskie koszty obsługi takiego produktu. Fundusze inwestycyjne, które często są porównywane do ETF, są zarządzane przez spore grono specjalistów, którzy dbają o to, by osiągnąć zakładany benchmark. Fundusze ETF starają się dążyć do wiernego odwzorowania danego instrumentu bazowego, co niejako ułatwia proces zarządzania tym produktem.

Na korzyść funduszy ETF przemawia także mnogość dostępnych produktów w ofercie brokera. Już dzisiaj za pośrednictwem platformy transakcyjnej jesteśmy w stanie zainwestować w jeden z tysięcy dostępnych w Polsce funduszy, nie tylko z rynku polskiego, ale też z wszystkich największych giełd światowych. ETF na S&P 500? ETF na kryptowaluty? A może ETF na złoto? To wszystko jest dostępne w ofercie brokera i pozwala stworzyć perfekcyjny, wysoce zdywersyfikowany portfel inwestycyjny odporny na wszelkie zawirowania rynkowe. Inwestowanie w ETF w Polsce jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek – wystarczy przeanalizować rynek i skorzystać z niepowtarzalnej okazji do ulokowania swojego kapitału w tę formę inwestycji.