Dlaczego wypryski na twarzy nie muszą być Twoim problemem? Unikaj błędów pielęgnacyjnych i dietetycznych oraz rób regularne badania

Wypryski na twarzy to problem powszechny nie tylko wśród dojrzewającej młodzieży, ale i osób dorosłych. Pojawiają się z powodu nadprodukcji sebum, ale i zbyt dużej aktywności niektórych hormonów czy niedoborów składników odżywczych. Dowiedz się dlaczego wypryski na twarzy nie muszą być Twoim problemem i stosuj się do tych zaleceń, by utrzymać zdrowo wyglądającą skórę dłużej.

Trądzik dorosłych związany jest z nieprawidłową dietą. Unikaj błędów dietetycznych!

Wiele osób wchodząc w dorosły wiek myśli, że problemy z trądzikiem wreszcie będą mogły zostawić za sobą. Jednak nic bardziej mylnego. Nawet jeśli przeszło się kurację przeciwtrądzikową pod okiem dermatologa, to problem może powrócić, gdy popełnia się błędy żywieniowe. Zbilansowana dieta na wypryski jest naprawdę skuteczna. Należy unikać w niej cukrów prostych. Zatem słodkim przekąskom należy powiedzieć nie i zamienić je na zdrowe dla skóry trądzikowej owoce, warzywa czy choćby słonecznik albo pestki dyni. Trzeba również unikać słodzonych napojów, a w szczególności napojów kolorowych. Szkodliwa będzie zarówno oranżada, jak i cola. Codziennie trzeba pić przynajmniej 1,5 litra wody, a także 2 szklanki świeżo wyciskanych soków czy gotowych soków tłoczonych bez dodatku cukru. Ważna jest podaż witaminy B, która wpływa na regulację produkcji sebum. Należy sięgać po te produkty, które zawierają jej duże ilości, a mianowicie wątróbkę, czy tłuste ryby morskie, a ponadto szpinak czy wspomniane już pestki dyni i nasiona słonecznika. Bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy A, C i E, które są kluczowe dla zdrowo wyglądającej skóry. Marchew, jagody, papryka, szpinak czy szparagi powinny stać się częścią zbilansowanej diety na wypryski.

Rób podstawowe i dodatkowe badania regularnie, by znaleźć hormonalną przyczynę wyprysków

Przyczyną wyprysków na twarzy mogą być także problemy endokrynologiczne związane z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, a także zaburzeń w produkcji hormonów nadnerczy czy zaburzeniami w pracy trzustki. Warto wykonywać zatem nie tylko podstawowe badania krwi, ale również badania na aktywność poszczególnych hormonów. W ten sposób zarówno endokrynolog, jak i dermatolog pomogą wdrożyć odpowiednie leczenie, które wraz z prawidłową dietą i pielęgnacją pozwoli zniwelować problem wyprysków na twarzy czy ciele.

Dbaj o rutynę pielęgnacyjną

Na wypryski na twarzy domowe sposoby są naprawdę skuteczne. Można zdecydować się choćby na żel aloesowy i pozyskać go z dwuletnich pędów rośliny. Po jego wydobyciu z liści można przechowywać go w pojemniczku po kremie w lodówce i nakładać na zmienione chorobowo miejsca, czyli pojawiające się wypryski. Na niechcianą dużą krostę możesz zastosować także stempel z czosnku. Wystarczy przyłożyć go do wyprysku na 15 minut, a potem dokładnie umyć skórę. Można też rozgnieść pomidora, zrobić z niego papkę i nakładać na twarz. Likopen pozytywnie działa na niwelowanie zmian trądzikowych. Należy oczywiście sięgnąć także po odpowiednie kosmetyki. Warto wiedzieć, że kosmetyki na wypryski na twarzy zawierające kwas hialuronowy i ceramidy świetnie się sprawdzą. Można sięgać zarówno po kremy, jak i sera. Skóra pod oczami jest szczególnie narażona na przesuszenie zatem serum z kwasem hialuronowym może pomóc utrzymać właściwy poziom nawilżenia. Warto wybrać serum do twarzy z niacynamidem, który ma właściwości przeciwzapalne. Ponadto normalizuje pracę gruczołów łojowych i ogranicza nadprodukcję sebum.